Fotode ja negatiivide kogu
Fotode ja negatiivide kogusse kuuluvad klaasnegatiivid, negatiivid, üksikfotod ja albumid ning digikujutised 19. sajandi lõpust tänapäevani. Tegemist on ühe suurima varasemat fotograafiat käsitleva koguga Eestis.

Fotokogu kõige väärtuslikumaks osaks võibki lugeda 19. sajandi materjali, seda nii fotoajaloolise kui ka kultuuriloolise väärtuse poolest. Esile võib tuua Ch. Borchardti töid – rohkearvulised portreed ja linnavaated ning 6 fotot kollektsioonist, mida ta eksponeeris 1867. aastal ülevenemaalisel etnograafianäitusel ning millede eest ta sai suure hõbemedali – tegemist on ilmselt ühtede varasemate eestlasi kujutavate fotoportreedega. Kogus on esindatud Eesti foto rahvusvahelisele areenile viinud Bernhard Laisi tööd, kes Belgias rahvusvahelisel fotonäitusel 1891. ja 1892.a. saavutas kaks esikohta Tallinna vanalinna fotode eest. Tema jäädvustas ka aeronaut Ch. Leroux`i surnukeha õhusõiduki rusude keskel 12. septembril 1889. aastal.

Kogus on esindatud ka eestlastest fotograafid – R. Sachker, H. Tiidermann, H. Christin jpt. Eriti väärtuslikuks etnograafilise ainese poolest võib pidada H. Tiidermanni koostatud albumeid „Estonica“.

Negatiivide kogu hinnalisemaks osaks on tänaseks hävinenud paikade jäädvustused Näiteks vendade Parikaste kogu (pildistused üle Eesti 1900.-1930. aastatel) ja Ivar Vilde negatiivikogu (Tallinna pildistused 1960.-1980.aastatel), Johannes Koitmetsa slaidikogu 1936.-1944. aastatest ja Eestis haruldased klaasdiapositiivid - autokroomid 1910.-1920. aastatest.

Lisainfo:
Joel Leis,  teadur-kuraator 

6968654
joel.leis@ajaloomuuseum.ee