Näitused mujal
VABARIIGI OOTUSES
VABARIIGI OOTUSES
2. nov 2017 - 5. jaan 2018 Tallinnas Riigikogu hoones

Tallinnas Riigikogus on 2. novembrist 2017 kuni 5. jaanuarini 2018 avatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva raames valminud rändnäitus „Vabariigi ootuses. Eestimaa rahvuskubermangu loomine 1917. aastal“.

Kui meie kui rahvus omariiklise ideaali täideviimiseks mitte ei suuda nüüdset momenti kasulikult tarvitada, siis ei tea, millal võiks veel parem silmapilk tulla. Jaan Tõnisson, 1917

Mõte iseolemisest on Eestis ikka ja jälle päevakorral olnud. Eesti Vabariik 100 ja Eesti Ajaloomuuseumi näitus kõneleb 1917. aastal Venemaal toimunud murrangulistest sündmustest, mis muutsid pea kõigi eestlaste elu. Märtsis 1917 puhkes impeeriumi pealinnas Petrogradis revolutsioon, mis kukutas võimult tsaariperekonna. Kuu aega hiljem olid eestlased saavutanud Venemaa uue valitsuse heakskiidu autonoomse Eestimaa rahvuskubermangu loomiseks. Sama aasta sügisel hakkasid eestlased avalikult rääkima Eesti iseseisvumisest. 1917. aasta jooksul veeresid Eestist üle kaks revolutsiooni, loodi kohalik omavalitsus ja rahvusväeosad ning püüti paika panna Eesti piirid.

Fotol: Meelavaldus Petrogradis 8. aprillil 1917. Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Vabariigi suure sünnipäeva eel heidame pilgu tormilistele sündmustele, mis viisid Eesti Vabariigi väljakuulutamiseni 1918. aasta veebruaris. Näituse esmaesitlus on 12. aprillil 2017 Mihkli kirikus Koonga vallas Pärnumaal.

Näitus „Vabariigi ootuses“ on Tallinnas Riigikogu hoones avatud 2. november 2017 - 5. jaanuar 2018.

Kuraator: Tõnis Liibek

Konsultant: Toomas Karjahärm

Meeskond: Inge Laurik-Teder, Margus Kasterpalu, Maarja-Liisa Soe

Kujundus: Aadam Kaarma, AKSK

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge inglise ja vene keelde: Wiedemanni Tõlkebüroo 

Rändnäituse „Vabariigi ootuses“ järgmine peatuspaik on Tallinnas Riigikogu hoones. Näitus on käinud EV 100 avaüritusel Mihkli kirikus Pärnumaal, Lõpe Klubis, TÜ Narva Kolledžis, Pärnu Keskraamatukogus ja jätkab oma teekonda. 


Vaata ka: https://ev100.ee/et/vabariigi-ootuses

Lisainfo ja näituse tellimine:
Laura Kipper, näituste ja ürituste juht
laura.kipper(AT)ajaloomuuseum.ee