Gümnaasiumile
Keskkond ja kodanikujulgus – sissevaade nõukogude aega
Maarjamäe loss
Keskkond ja kodanikujulgus – sissevaade nõukogude aega
28.–30. aprill
 BRONEERI TUND

Tunni kirjeldus

Aprillikuus saab nõukogude aega tutvustava haridusprogrammi raames osaleda õppekäikudel, mis tutvustavad lisaks nõukogude ajale põhjalikult tolleaegseid keskkonnaliikumisi.

Õppekäik algab nõukogudeaegsete monumentide välinäitusel, kus tutvume lähemalt tolleaegse ideoloogia ja võimustruktuuriga. Järgnevalt vaatame püsinäitusel, kuidas toimis nõukogude inimese loomine, sh inimõiguste piiramine, hirmutamine ja KGB kontroll. Kuid uurime ka vastupanust võrsunud kodanikuliikumisi ja keskkonnaaktivismi rolli Nõukogude Liidu kokkuvarisemise juures.

Tavapärasele haridusprogrammile lisandub eraldi ülevaade fosforiidisõjast, mida võib pidada eestlaste rahumeelse protesti alguseks nõukogude süsteemi vastu. Fosforiidisõda tutvustavad ja õpilastega arutlevad Tallinna Ülikooli tudengid, kes on  koostanud püsinäituse juurde pop-up näituse “Kuhu lähed, Virumaa? Fosforiit – sõber või vaenlane?”. Näitus keskendub fosforiidi kaevandamisele ja selle positiivsetele ning negatiivsetele külgedele. Uue vaatepunktina tuuakse välja ka nende sündmuste keskel olnud kohalike ehk virumaalaste hääl.

Fosforiidisõda pole lihtsalt peatükk ajalooõpikus, vaid sellest rääkimises peitub võimalus koos midagi suurt ära teha. Programmi eesmärk on suurendada õpilaste keskkonnateadlikkust ning koguda uusi teadmisi keskkonna, kultuuri ja ühiskonna teemadel. Fosforiidi kaevandamine võib uuesti päevakorda kerkida, nii nagu kerkivad uuesti pinnale ka fosforiidisõja-aegsed hirmud keskkonna pärast. On need põhjendatud? Kas fosforiit oleks Eesti rikkaks teinud? Mis oleks saanud, kui fosforiidisõda poleks olnud? Mida arvavad teadlased? Mida arvab Virumaa elanik? Kuidas me saame kaitsta Eestimaa loodust?

Haridusprogramm lõpeb töötoaga, kus igaüks saab endale valmistada fosforiidisõjast inspireeritud plakati.

Programmi saab 28.–30. aprillil tellida kell 10.00, 12.00 ja 14.00.
Tund sobib keskkooli õpilastele.

* Pildil vaade vabrikule „Eesti tsement“. Kunda, 1989.  Fotograaf: Tiit Veermäe. Rahvusarhiivi filmiarhiiv EFA.204.0-253906