Täiskasvanutele
Eriprogrammid sündmusnäitusel
Maarjamäe loss
Eriprogrammid sündmusnäitusel "Vali parem minevik!"
Veebruar - juuni 2019

Lisaks ekskursioonidele toimuvad näitusel "Vali parem minevik!" kord nädalas kohtumised 1990ndate ekspertidega. Oma eredamaid mälestusi jagavad inimesed, kes ise tol ajal sündmuste keerises viibisid. Juttu tuleb valimisreklaamidest, vaba ajakirjanduse sünnist, missivõistlustest, rahareformist, peokultuurist ja meelelahutusest, kuritegevusest, moest ja paljust muust.

Vaata lehe allpool eriürituste toimumisaegu ja osta pilet Piletilevist või enne programmi algust muuseumi kassast!

Igale vestlusringile järgneb pileti hinna sees lühiringkäik näitusel!

Pilet: 9 eurot 58 senti (vanas vääringus 150 krooni)
Sooduspilet: (õpilane, tudeng, pensionär): 6 eurot 38 senti
Grupisoodustus: alates 6 inimesest 8.62 €/in

ERIÜRITUSED:

Laupäev, 2. veebruar kell 13.00. Avaüritus! Teravmeelne reklaamiguru Olav Osolin analüüsib 1995. ja 1997. aasta valimiskampaaniaid.

Neljapäev, 7. veebruar kell 17.00. Eesti eksiilvalitsuse endine sõjaminister ja Ameerika Ühendriikide sõjaväe erukolonelleitnant Jüri Toomepuu räägib lähemalt oma kogemustest 1992. aasta Riigikogu valimistel (Valimisliit Eesti Kodanik), kus ta sai rekordkoguse hääli.

Laupäev, 16. veebruar kell 13.00. Näituse kuraatorid Erik Moora ja Tõnis Leht tutvustavad näituse loomise tagamaid ning viivad rännakule läbi kirju 1992. aasta.

Pühapäev, 24. veebruar kell 13.00. Vabariigi aastapäeval kõneleb moekunstnik Kai Saar, kes on kujundanud tualette nii Helle Merile kui ka Ingrid Rüütlile, taasiseseisvunud Eesti esimeste presidendi vastuvõttude ja teiste suurürituste ettevalmistuste pöörasest ajast.

Laupäev, 2. märts kell 13.00. Miss Estonia peakorraldaja Valeri Kirss meenutab koos 1988. aasta võitja Heli Metsa ja 1991. aasta võitja Erika Baueriga missivõistluste traditsiooni taasloomist ja esimesi võistlusi.

Laupäev, 9. märts kell 13.00. Ajakirjanikud Mart Soidro ja Indrek Kannik, kellest viimane valiti 1992. aastal Isamaa ridades ka Riigikokku, arutlevad ajakirjanduse ja valimiste üle sel pöördelisel ajal rohkem kui veerandsada aastat tagasi.

Laupäev, 16. märts kell 13.00. Eriüksuse K-komando looja Lembit Kolk meenutab legendaarsete 1990. aastate tumedamat poolt ja seda, kuidas kuritegevusele vastu astuti.

Laupäev, 23. märts kell 13.00. 1992. aasta valimisi meenutavad kolm vägevat Riigikogusse valitud naist: Liia Hänni (Valimisliit Mõõdukad), Marju Lauristin (Valimisliit Mõõdukad) ja Siiri Oviir (Valimisliit Rahvarinne).

Laupäev, 30. märts kell 13.00. Arhitektuuriajaloolane ja –kriitik Ingrid Ruudi vestleb taasiseseisvumisajaga kaasnenud muutustest linnaplaneerimises tollase Tallinna peaarhitekti ja abilinnapea Irina Rauaga.

Laupäev, 6. aprill kell 13.00. Sõltumatute Kuningriiklaste koosseisus 1992. aastal Riigikokku jõudnud Kalle Kulbok räägib meie poliitmaastikul ainulaadse Eesti Rojalistliku Partei tegevuse huvitavamatest seikadest ja Kuningriiklaste tegevustaktikast Riigikogus.

Laupäev, 13. aprill kell 13.00. Eesti Panga president 1991-1995 Siim Kallas meenutab 1992. aasta rahareformi korraldamist, mis asendas rublad kroonidega.

Reede, 27. aprill kell 13.00. 1993. aasta Narva autonoomia referendumit meenutavad tollane Vabariigi Valitsuse eriesindaja Narvas Indrek Tarand ja emeriitkuningriiklane Kalle Kulbok.

Laupäev, 4. mai kell 13.00. Legendaarne diskor Allan Roosileht jutustab 1990. aastate metsikust peokultuurist ja muusikast.

Laupäev, 11. mai kell 13.00. ERSP asutajaliige ja 1992. aastal presidendiks kandideerinud Lagle Parek räägib lähemalt oma kogemusest presidendivalimistel.

Laupäev, 18. mai kell 13.00. ERSP nimekirjas 1992. aastal Riigikokku valitud Eesti põhiseaduse projekti peamine autor ja Põhiseaduse Assamblee liige Jüri Adams meenutab Põhiseaduse loomist ja valimisi.

Laupäev, 25. mai kell 13.00. 1995-2012 Riigikogu Kantseleid juhtinud ning alates 1991. aastast sündmuste keskel viibinud Heiki Sibul meenutab Riigikogu (taas)loomist.

Laupäev, 1. juuni kell 13.00. Eesti Teatri Agentuuri juht teatriteadlane Kirsten Simmo vestleb Eesti sotsioloogilise teatri ema Merle Karusoo ning teatrikriitiku ja Ugala teatri kunstilise juhi 1991-1995 Jaak Allikuga  teatrimaastikul 1990. aastate alguses toimunud muutuste üle.