Sündmused
Ajaloobussiga muinaslinnuseid külastama
Muu asukoht
Ajaloobussiga muinaslinnuseid külastama
Laupäeval, 3. oktoobril stardib käesoleva aasta viimane Ajaloobuss, et viia huvilisi arheloogi ja ajaloodoktori Mati Mandeli juhtimisel külastama muisnalinnuseid. 

Reisil tutvume lähemalt Varbola, Sõtke ja Soontagana linnustega, aga ka kahe uuritud muinaskalmistuga Haimres ja Linnamaa külas.

Sõidul tutvustame huvilistele linnuste rolli siinse muinasaja erinevatel ajajärkudel, räägime nende kajastamisest omaaegsetes kroonikates ja arheoloogide uurimistöödest. Matmispaikades tutvustab Mati Mandel kalmete ehitust ja matmiskommete eripära, samuti teavet, mis on saadud kalmete uurimisel. Juttu tuleb ka huvitavamatest arheoloogilistest leidudest, mis tulid päevavalgele Varbola ja Soontagana linnuste välitöödel.

Varbola linnust on uuritud erinevatel perioodidel. Esmalt juba sõjaeelsel ajal 1938—1941 uuris linnust Eerik Laid, 1953. aastal Karin Mark, aastatel 1974—1989 Evald Tõnisson, Jüri Selirand ja Ülle Tamla. Kogutud leiumaterjal asub Tallinna ülikooli arheoloogiakogudes.

Soontagana linnusel kaevati 1965. aastal aita Kustini ning aastatel 1966—1971 Evald Tõnissoni juhtimisel. Kogutud leiumaterjal asub Pärnu muuseumis.

Ajaloobussi reiside väljasõit on Tallinnast Maarjamäe ajalookeskuse parklast (Pirita tee 56) kell 9.00. Tagasi Tallinna jõutakse orienteeruvalt kell 19. Hinna sees on ka lihtsad kodused lõunad. Osalejatel soovitame riietuda ilmastikule sobivalt ja panna mõnusad jalanõud, millega saab liikuda maastikul.

Ajaloobussi pilet maksab 23 eurot. Pileti saad osta SIIT. 

Ajaloobussi toetab Kultuurkapital.

Fotol Varbola linnuse restaureeritud värav. Fotograaf: Mati Mandel