Sündmused
AJaloolaupäevak: Müntmeister Paul Guldeni seikluslik elu
Maarjamäe loss
AJaloolaupäevak: Müntmeister Paul Guldeni seikluslik elu

Ajaloolaupäevakute uue hooaja esimese loengu peab 26. septembril kell 13.00 Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Ivar Leimus Maarjamäe lossis. Juttu tuleb 16. sajandil tegutsenud müntmeistrist Paul Guldenist. 

Paul Guldeni elu oli nagu seiklusjutt. Pärit Saksimaalt Annabergist tuli Paul 1556. aastal Tallinna ja sai siin 1559. aastal viimase ordumeister Gotthard Kettleri müntmeistriks, 1561. aastal aga linna müntmeistriks.  Muide, abielu kaudu sai neil päevil tema võõraspojaks Ivo Schenkenberg.

Käis Liivimaa sõda ja ühel ärireisil Narva 1570. aastal võtsid venelased müntmeistri vangi, röövisid paljaks ja viisid Moskva kremlisse vangi. Järgmisel aastal põletasid tatarlased Moskva maha. Paul pääses vabadusse ja jõudis 1572. aastaks koju tagasi. Kuid müntmeistri koht linnas oli selleks ajaks juba hõivatud. Sestap lahkus ta mõni aasta hiljem Tallinnast ja astus 1580. aastal Königsbergis Preisimaa valitseja markkrahv Georg Friedrichi teenistusse. Et Königsbergis rahalöömine parajasti seisis, laenas markkrahv Paul Guldeni Taani kuningale Frederik II-le, et seada üles moodne mündipress Kopenhaagenis. Seal tegutses Paul 1585. aastani, valmistades vahetusraha kõrval kuningale ka kullast medali. Siis pöördus ta tagasi Königsbergi, kuhu vahepeal oli rajatud uus rahapaja, ja töötas siin müntmeistrina oma surmani 1593. aastal.

Osalemine muuseumipiletiga.