Sündmused
Ajaloolaupäevak: Verised vabaduspäevad. 1905. aasta revolutsioon 115
Maarjamäe loss
Ajaloolaupäevak: Verised vabaduspäevad. 1905. aasta revolutsioon 115

Laupäeval, 25. jaanuaril algusega kell 13:00 toimub Maarjamäe lossis ajaloodoktor Toomas Hiio  (Eesti Sõjamuuseum, Eesti Mälu Instituut) loeng teemal „1905. aasta revolutsioon Eestis“.

22. jaanuaril möödub 115 aastat Verisest pühapäevast Peterburis, rahumeelse meeleavalduse tulistamisest, millega algas 1905. aasta Vene revolutsioon. Revolutsioonist kogu Vene impeeriumis ei jäänud kõrvale ka Eesti ja eestlased ning see tõi siin kaasa mitusada inimohvrit. 1905. aasta revolutsioon peegeldas 19. sajandi teisel poolel kogu arenenud maailmas toimunud kiireid ühiskondlikke muudatusi ja oli üheks märgiks „pika 19. sajandi“ lõpu algusest. Revolutsiooni ajal tuli ilmsiks, et eestlased on saamas kaasaegseks natsiooniks oma ühisettevõtmiste, erakondade ja liidritega, aga ka omavaheliste maailmavaateliste vastuoludega. Eesti riigi sünnini oli jäänud veel kuraditosin aastat. 

Kord kuus toimuvad ajaloolaupäevakud on inspiratsiooni saanud Maarjamäe lossis avatud püsinäitusest „Minu vaba riik“.

Osalemine muuseumipiletiga.

Foto: Lillevanikutega ehitud mälestusrist Tallinnas Uuel turul 1905. aasta 16. oktoobril tulistamises hukkunutele. Fotograaf: Gustav Oskar, Eesti Ajaloomuuseum