Sündmused
Eriüritus näitusel
Maarjamäe loss
Eriüritus näitusel "Vali parem minevik!" Marju Lauristin, Liia Hänni, Siiri Oviir
Laupäeval, 23. märtsil kell 13.00 meenutavad 1992. aasta valimisi  kolm vägevat Riigikogusse valitud naist: Liia Hänni (Valimisliit Mõõdukad), Marju Lauristin (Valimisliit Mõõdukad) ja Siiri Oviir (Valimisliit Rahvarinne).

Osta pilet SIIT  või enne ürituse algust muuseumi kassast. 

Loe intervjuud Marju Lauristiniga: "Eesti poliitikas valitseb jalgpallimentaliteet".


Igale vestlusringile järgneb pileti hinna sees lühiringkäik näitusel!

Pilet: 9 eurot 58 senti (vanas vääringus 150 krooni)
Sooduspilet: (õpilane, tudeng, pensionär): 6 eurot 38 senti
Grupisoodustus: alates 6 inimesest 8.62 €/inimene

Siiri Oviir oli Keskerakonna asutajaliige ning kuulus nende ridades nelja Riigkogu koosseisu. Ta on olnud Savisaare esimesed valitsuses sotsiaalhooldusminister ning täitnud sotsiaalministri rolli ka Tiit Vähi ning Siim Kallase valitsustes. Oviir on esindanud Eestit ka Euroopa Parlamendi kahes koosseisus aastatel 2004 – 2014. Ta on saanud ka “laulu sisse" ehk inspireerinud Kristiina Ehinit kirjutama iroonilise teksti ansambli “Naised köögis” laulule “Aasta ema”: “ „Te ei kujuta ju ette, et me valiksime aasta emaks naise, kel on küll, tõesti, jah, palju lapsi, kuid igal jõululaupäeval tutvustatakse uut isa”.

Astrofüüsiku haridusega Liia Hänni alustas aktiivset osalemist poliitikas 1990.aastal. Riigikokku valiti ta esimest korda Mõõdukate liikmena 1992. aastal ning kuulus seejärel parlamenti veel kahes järgmises koosseisus. Ta oli kahel korral reformiminister, kes vastutas 1992 – 1995 aastatel palju vastuolusid tekitanud omandirerformi elluviimise eest. Viimastel aastatel on ta tegelenud e-demokraatia küsimustega ning on seda programmi juhtinud e-riigi E-Akadeemias. Aastatel 2016 – 2017 oli ta Vabariigi Presidendi kantselei nõunik.

Marju Lauristin on tuntud ja tunnustust kogunud nii sotsiaalteadlase kui poliitikuna. Teda peetakse üheks Eesti mõjukaimaks arvamusliidriks. 1992. aasta Riigikokku valiti ta erkonna Mõõdukad liikmena, millest on hiljem välja kasvanud Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Tolles valitsuses täitis ta sotsiaalministri ametikohta. 2014. aastal valiti Lauristin Euroopa Parlamenti, mille liige ta oli 2017. aasta oktoobrikuuni. Täna on ta Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni emeriitprofessor ning tegeleb jätkuvalt ka õpetamistööga. Lauristinile kuulub tsitaat: “Ühe rahva ja kultuuri saavad surematuks teha ainult kultuuriloojad.”

Lisaks ekskursioonidele toimuvad näitusel "Vali parem minevik!" kord nädalas kohtumised 1990ndate ekspertidega. Oma eredamaid mälestusi jagavad inimesed, kes ise tol ajal sündmuste keerises viibisid. Juttu tuleb valimisreklaamidest, vaba ajakirjanduse sünnist, missivõistlustest, rahareformist, peokultuurist ja meelelahutusest, kuritegevusest, moest ja paljust muust.

Kogu eriürituste sarja näed siin.

Fotol Siiri Oviir. Rahvusarhiiv, Tiit Veermäe