Sündmused
Käsikirjaõhtu:
Teatri- ja muusikamuuseum
Käsikirjaõhtu: "Joonase" lugu
17. septembril kell 18.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis algaval Käsikirjaõhtul võtame fookusesse Rudolf Tobiase “Joonase” originaalkäsikirjad ning näitame noote ja dokumente, mis leiti eelmisel aastal.
Vestlusõhtul räägivad “Joonase” noodimaterjalide uurimisest ja algversiooni taastamisest Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant Mai Simson ning dirigent Tõnu Kaljuste. Vestlust juhib helilooja Kristo Matson.

Tänavu möödub 110 aastat helilooja Rudolf Tobiase (1873-1918) suurteose “Joonas” lõpliku partituuri valmimisest ja esiettekandest. Oratooriumi kirjutamist alustas Tobias juba Tartus töötades, kuid enamik teosest valmis Saksamaal, kuhu helilooja suundus Lääne-Euroopa muusikaeluga tutvumiseks ja mitmekesisemate töövõimaluste leidmiseks. “Joonase” lõplik partituur valmis 1909. aastal, teose esiettekanne toimus autori juhatusel 26. novembril 1909 Leipzigis Andrease kirikus.

Oratooriumi partituuri korrastamisega hakati aktiivsemalt tegelema 1970. aastate alguses. 1970-1971 tegi Rudolf Tobiase tütar Silvia Tobias (1908-1985) teose ümberkirjutuse, mis on kättesaadav Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. 1973. aastal, kui Rudolf Tobiase sünnist möödus sada aastat, muutus töö oratooriumi partituuriga taas aktuaalseks. Vardo Rumesseni initsiatiivil alustati Moskva konservatooriumi professori Juri Fortunatovi abiga teose redigeerimist ja orkestreerimist. Teose siiani ainus trükiversioon ilmus Rootsi kirjastuses Gehrmans Musikförlag 2008. aastal.
Oratooriumi “Joonas” originaalorkestratsiooni esimene eestikeelse tekstiga ettekanne Eestis toimus 7. juunil 2018 Tallinna Jaani kirikus Tõnu Kaljuste dirigeerimisel, noodimaterjal põhines originaalpartituuril, -klaviiril ning Silvia Tobiase ümberkirjutatud klaviiril ja partituuril.

2018. aastal leiti Rudolf Tobiase käsikirju, dokumente, kirju ja muid materjale, millest osa saab näha käsikirjaõhtul:
* "Joonase" eestikeelse libreto visandid Rudolf Tobiase käekirjaga;
* Introduction ja Sanctus – originaalklaviir – kirjutatud 1913. aastal, Estonia avamiseks;
* Rudolf Tobiase "Largo" orelile, viiulile, tšellole – Silvia Tobiase ümberkirjutus;
* Rudolf Tobiase "Patukahetsus" originaalkäsikiri meeskoorile;
* Rudolf Tobias motett “Jeruusalemma tütred” – „Vaimulikke helitöid kontsertideks, laulupäevadeks, jumalateenistusteks“ - EELK kirikumuusika sekretariaadi väljaanne, 1938;
* Rudolf Tobiase saksa kodakondsuse saamise tõend 20.11.1914;
* Rudolf Tobiase isa testamendi ärakiri;
* 1933., 1936. ja 1938. aasta vaimulike laulude kogud, kus sees ka Rudolf Tobiase teoseid.

Mai Simson kirjutab doktoritööd „Joonase” erinevatest tõlgendustest ning töötab koorijuhina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori ning Eesti Rahvusringhäälingu segakoori juures.

  • Piletid hinnaga 6 € on müügil enne ürituse algust muuseumi kassas.