Kaupo Kikkase ringkäik näitusel
Maarjamäe loss
Kaupo Kikkase ringkäik näitusel "Kaevur"

Maarjamäe lossis on avatud Kaupo Kikkase fotonäitus “Kaevur”. 16 suureformaadilisel fotol näeme kaevureid – fotograafi lummanud olemuselt sadu aastaid muutumatu elukutse esindajaid.

Kaupo Kikkase ringkäik näitusel toimub 28. novembril kell 17.00. Autor räägib näituse tagamaadest ja projekti sünnist ning samuti praegustest tegemistest. Kikkase loominguga saab lähemalt tutvuda kaupokikkas.com.

Eesti põlevkivitööstuse ajalugu ulatub 103 aasta tagusesse aega. Selle ajaloo lahutamatuks ja väga tähtsaks osaks on põlevkivi maa alt välja toovad, maailma ühte ohtlikumat tööd tegevad mehed. Fotograaf Kaupo Kikkas kirjeldab: “Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin kunagi midagi looma. Tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega. Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni. Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on "päris", kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav.”

Fotonäituse valmimist toetanud ettevõtte Viru Keemia Grupi juhatuse liikme ning Ojamaa kaevanduse juhi Margus Kottise sõnul on kaevurite väärikas ja ajalooline amet läbi aegade tekitanud huvi inimeste seas, sest maa-alune maailm jääb väga paljude jaoks tundmatuks, samas ka salapäraseks ning iga maapealse jalg sinna naljalt ei astu.

Näituse tööd on vormistatud face-mount tehnoloogias kõrgemaid galerii nõudmisi arvestades. Tööd on valmistanud Artproof.

Näitus jääb Maarjamäe lossis avatuks 25. jaanuarini 2020.