Sündmused
Meelis Pilleri loeng „(Ühis)vabamüürlusest Eestis maailmasõdade vahelisel perioodil“
Suurgildi hoone
Meelis Pilleri loeng „(Ühis)vabamüürlusest Eestis maailmasõdade vahelisel perioodil“
25. veebruaril kell 18:00 peab Meelis Piller Suurgildi hoones loengu vabamüürlusest Eestis kahe ilmasõja vahel.

Rahvusliku enesemääratluse ning rahvusriikide tekkimisega 19. sajandi Euroopas kaasnes huvitav nähtus – koos rahvusluse ja rahvusromantismiga käis üle Euroopa ka võimsa lainena kasvav huvi müstitsismi, okultismi ja esoteeriliste teadmiste vastu. Eestisse jõudis see laine riigi iseseisvumise algusaastail pigem marginaalse, kuid sellegipoolest huvitava järellainetusena.

1920.-30. aastatel olid sidemed eesti- ja venekeelsete teosoofiliste huvigruppide vahel väga tugevad. Eestis üritati asutada mitmeid ametlikke teosoofilisi organisatsioone, kuid parku jäid need tollase siseministeeriumi poolt kinnitamata põhjendusega, et nende juhtimine on koordineeritud välismaalt. Kummalisel kombel õnnestus aga grupil teosoofidel, kes kolmel korral ebaõnnestusid teosoofilise looži registreerimisega, registreerida siseministeeriumis rahvusvaheline ühisvabamüürlaste loož “Kalevipoeg”.

Ühisvabamüürlus, üleilmse keskusega Pariisis, oli tolleaegne teosoofia ja vabamüürluse sümbioos, mis aktsepteeris liikmetena nii mehi kui naisi. Organisatsiooni asutamise ajendiks oli Prantsusmaal laia kõlapinda leidnud naisliikumine, mis muuhulgas käis välja idee, et kuna pime keskaeg on läbi, siis võiks ka naised saada vabamüürlasteks.

Ettekanne keskendub Eesti, täpsemalt Tallinna ajaloo vähe kajastatud ning väheuuritud fragmendile – vabamüürlusele kahe sõja vahel - ja otsib vastust küsimusele, kuidas jõudis Eestisse organisatsiooni “Le Droit Humain” haru, mille liikmed end vabamüürlasteks nimetavad ning kes olid selle kohalikud eestvedajad.


Loeng kestab 1,5 tundi. Täispilet 8 eurot; sooduspilet 6 eurot (õpilane, üliõpilane, pensionär).
Registreerumine on lõppenud!