Sündmused
ÕPITUBA
Filmimuuseum
ÕPITUBA "KODUTEKSTIILID EESTI AJALOOMUUSEUMI KOGUS JA NENDE HOIDMINE KODUSTES TINGIMUSTES"
Laupäeval, 9. detsembril 2017 algusega kell 13.00 toimub Maarjamäel Filmimuuseumis (Pirita tee 56, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“.
Marike Laht (SA Eesti Vabaõhumuuseum, konserveerimisosakonna juhataja) räägib lähemalt sellest, kuidas hoida ja puhastada vanu kodutekstiile. Ajaloomuuseumi tekstiilikoguhoidja  Helle Avila näitab kauneid käsitööna valminud esemeid nagu tikitud linikud ja pitsilised käterätid.

Eesti Ajaloomuuseumis tekstiilikogus on ligi 5700 eset. Neist 70% on tekstiilesemed, ülejäänud osa moodustavad nahast, vildist jt materjalidest aksessuaarid. Paljud mäletavad oma vanavanemate kodudest ilukäterätikuid tikitud sõnumitega nagu „Ära unusta mind“ (TE 260:34) või "Vara tööle, hilja voodi. Nõnda rikkust tuppa toodi" (E 2009). Selliseid esemeid leidub nii muuseumi kogus kui paljudes kodudes. Seekord teemegi juttu 20. sajandi I poolel majapidamises kasutatud tekstiilist esemetest nagu käterätikud, tikitud seinavaibad, kootud voodikatted, laualinad, voodipesu jmt.     

Õpitoas saab neist mõndagi oma silmaga näha ja samuti uurime, kuidas need tekstiilesemed on säilinud. Konservaatori abiga saab vastuse küsimustele, kas tekstiilid säilivad igavesti, millised asjaolud mängivad säilitamise juures olulisimat rolli, millised on hoiustamisel tehtavad tüüpilised vead jpm. Soovitame õpituba kõigile, kel kodus alles või kasutusel vanavanemate või veelgi varasemate põlvkondade linased käterätid, villased tikanditega vaibad või voodikatted, peenelt väljaõmmeldud linikud jmt. Saate häid nõuandeid, kuidas oma esemeid ka tulevastele põlvedele säilitada. 

NB! Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne tekstiileseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Pildil on tikitud linik, mida kasutati 1930. aastatel pesukausi taga seinal. Valmistanud Marie Tamm-Jõgevest Tallinnast. Eesti Ajaloomuuseum.

Osalustasu 3 eurot.

Sarja toetab:

Vaata kogu õpitubade sarja infot siit

Õpituppa registreerimiseks palun täitke allolev vorm!

cidimage004jpg01D21D6B1C28D570
Email again: