Sündmused
Õpituba
Suurgildi hoone
Õpituba "Lihtsast klaasist luksusliku kristallini. Lauanõude puhastamine ja hoiustamine kodustes tingimustes"
Laupäeval, 13. jaanuaril 2018 algusega kell 13.00 toimub vanalinnas Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar tutvustab lähemalt siinse klaasitööstuse ajalugu keskendudes Johannes Lorupi legendaarse vabriku toodangule. Konservaator Jolana Laidma (Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut) räägib lähemalt sellest, kuidas vanu lauanõusid hoida ja puhastada.
Osalemine eelregistreerumisel.

Õpituba annab ülevaate Eestis tegutsenud klaasitööstustest, keskendudes 20. sajandi esimesele poolele. Juttu tuleb Meleski, Vändra, Eidapere ja Johannes Lorupi klaasitööstustest. Lorupi vabrikus valminud esemeid on veel laialt leida ning mitmetes kodudes on tänini kasutusel kaunid Lorupi klaasid ja karahvinid, kuid ka lihtsamad purgid ja pudelid.
Fotol on Johannes Lorupi vabrikus valmistatud kärbsepüüdjad. Eesti Ajaloomuuseum

Eesti klaasivabrikutes valmistatud esemeid on keeruline ära tunda, kuna säilinud on ainult Eesti Klaasitööstuse O/Ü EKO Eidapere klaasivabriku 1925. aastal väljaantud tootekataloog ja Johannes Lorupi Klaasivabriku 1930. aastate lõpul ilmunud hinnakirjad ning kataloogid. Ilma nendeta on aga klaasesemete täpset valmistajat raske määrata, sest üldjuhul vabrikud oma tooteid ei märgistanud. Kuidas klaasesemete päritolu sellise väikese informatsiooni põhjal siiski määrata, seda tutvustab õpitoa esimeses osas Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar.

Lisaks annab Jolana Laidma praktilisi näpunäiteid, kuidas vanu klaasesemeid hoida ja puhastada. Soovi korral võivad õpitoas osalejad kaasa võtta mõne eseme, mille päritolu määramine neid huvitab. 

Osalemine ainult eelregistreerumisel, kuna kohtade arv on piiratud! Osalustasu 3 eurot.

Järgmine õpituba toimub 17. veebruaril 2018 Maarjamäe lossis teemal „Kaetud lauad: lauakommetest ja kodukultuurist 20. sajandi I poolel.“

Vaata kogu sarja infot siit! 

Avasta ASJA lugu!

Sarja toetab:  REGISTREERUMINE ON LÕPPENUD.

cidimage004jpg01D21D6B1C28D570