Sündmused
Õpituba Lutheri mööbli hooldamisest
Maarjamäe loss
Õpituba Lutheri mööbli hooldamisest

Laupäeval, 9. novembril 2019 kell 13 toimub Maarjamäe lossis õpituba Lutheri mööbli teemadel. Räägime, kuidas kodustes tingimustes mööblit hoida ja parandada. Õpitoa viivad läbi mööblirestauraator Tõnu Vainküla ja  ajaloomuuseumi mööblikollektsiooni hoidja Ürge Mäetamm. Osalemine eelneval registreerimisel. 

Õpitoas annab Ürge Mäetamm ülevaate Mehhaanilise Puutööstuse Aktsiaselts A. M. Luther toodangunäidistest Eesti Ajaloomuuseumi kogudes. Omal ajal väga levinud nn rahva toole, vineerist toolipõhju, painutatud vineerist kohvreid, karpe jmt leidub veel tänapäevalgi paljudes kodudes. Lutheri vabrik oli Eesti suurim mööblitootja, mille tähtsaim kaubamärk oli toonane moodne materjal vineer ning see avas ettevõttele tee ka rahvusvahelisele turule. Õpitoas tuleb peamiselt juttu mööblitoodangust ja ühtlasi saab näha mõningaid näiteid Lutheri vabrikus valmistatud toolidest 19. saj lõpust kuni 1930. aastateni, kartonge, kohvreid jm.

A. M. Lutheri vabriku töötajad vineerplaate tõstmas. 1930. aastad. Eesti Ajaloomuuseum (F 33008:146)

Õpitoa teises osas jagab oma kogemusi ja näpunäiteid puidurestauraator Tõnu Vainküla. Näeme, milline on üks vana mööbliese pärast selle puhastamist ja konserveerimist. Kuulda saab, kuidas kodustes tingimustes ajaloolist mööblit hooldada ning mida silmas pidada, et see võimalikult kaua heas korras ja kasutamiskõlblik püsiks.

Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne väiksema mööblieseme või foto sellest, et saada spetsialistilt konkreetseid nõuandeid selle hooldamiseks.

Õpituba kestab 1,5 kuni 2 tundi.

on oodatud osalema kõik huvilised, sealhulgas õpilased. Palume eelnevalt registreeruda täites siin allpool oleva vormi.

Osalemine muuseumi sooduspiletiga 6 eurot.


Õpituba kuulub ajaloomuuseumi sarja "Asja armastajad". Vaata kogu sarja infot SIIT!


Email again: