Sündmused
Õpituba rahvariiete korrashoiust
Maarjamäe loss
Õpituba rahvariiete korrashoiust

Laupäeval, 10. oktoobril 2020 kell 13 toimub Maarjamäe lossis õpituba rahvariiete korrashoiust. Räägime Ajaloomuuseumi kogus olevatest rahvariietest ja nende hoidmisest kodustes tingimustes. Õpitoa viivad läbi konservaator Marike Laht (SA Eesti Vabaõhumuuseum) ja Marju Raabe (Ajaloomuuseumi tekstiilikoguhoidja).

Õpituppa on oodatud osalema kõik huvilised, sealhulgas õpilased. Palume eelnevalt registreeruda täites siin allpool oleva vormi.

Eesti Ajaloomuuseumis on hoiul ligi 1500 rahvuslikku tekstiileset. Aastal 1866 avaldas Provintsiaalmuuseum saksakeelse üleskutse koguda etnograafilisi esemeid ja teisi „Eesti ajaloolisi materjale“ sh rahvarõivaid.  Peterburis toimunud rahvusvahelisel ajalooliste ja kaasaegsete kostüümide näitusel 20. saj alguses pälvis Provintsiaalmuuseum I järgu diplomi (õigusega kuldmedalile) huvitavate kostüümide eest Eestimaa kubermangust. Sel ajal koguti muuseumisse 137 rõivaeset. Lisaks 19. sajandi ja 20. sajandi alguse rahvarõivastele leidub etnograafilises kogus näiteks ka 1930. aastatel käsitöökursustel valmistatud komplekte ning hilisemast ajast rahvakunstimeistrite koondises Uku ja kunstitoodete kombinaadis ARS valmistatud rahvarõivaid. Õpitoas saab neist mõndagi oma silmaga näha. 

Eelkõige aga uurime, kuidas vanad tekstiilesemed on säilinud. Marike Lahe abiga saab vastuse küsimustele, kas tekstiilid säilivad igavesti, millised asjaolud mängivad säilitamise juures olulisimat rolli, millised on hoiustamisel tehtavad tüüpilised vead ja veel palju muud. Soovitame õpituba kõigile, kel kodus rahvariideid, sest saate häid nõuandeid, kuidas oma esemeid ka tulevastele põlvedele säilitada.  

NB! Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne rahvusliku tekstiileseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Osalemine muuseumi sooduspiletiga 6 eurot. Õpituba kestab u 1,5 tundi.
Õpituba kuulub ajaloomuuseumi sarja "Asja armastajad". Vaata kogu sarja infot SIIT!

Fotol on pruudikroon ehk seppel, mis on pärit kas Pakri saarelt või Vihterpalust. 19. saj. Eesti Ajaloomuuseumi kogu, E 2  

Sarja toetab

Email again: