Sündmused
Õpituba sarjast
Maarjamäe loss
Õpituba sarjast "Asja armastajad": Kampsunid ja käpikud. Kudumid Eesti Ajaloomuuseumi kogus ja nende hoidmine kodustes tingimustes

Laupäeval, 20. oktoobril 2018 algusega kell 13 olete oodatud Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi (Pirita tee 56, Tallinn) õpituppa sarjast „ASJA ARMASTAJAD“. Tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid kootud esemeid ja räägime kudumite hoidmisest kodustes tingimustes. Õpitoa viivad läbi Marike Laht (SA Eesti Vabaõhumuuseum, konserveerimisosakonna juhataja), Sirje Pallo (Eesti Ajaloomuuseumi peavarahoidja) ja Helle Avila (Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja).

Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse kuulub rikkalikult kootud esemeid, eriti just rahvarõivaste juurde kuuluvate esemete näol, kuid ka 19.-20. sajandil nii linnas kui maal kasutatud kudumeid. Näiteks on Ajaloomuuseumis hoiul vanim Eestimaalt leitud sukk, mis pärineb 17. sajandist ja kaks paari neljast tänaseni säilinud Vigala kihelkonna varasemat tüüpi sukkadest.

Õpitoas saab mitmeid esemeid ka oma silmaga näha. Muu hulgas tutvustame kudumeid 1940. aastatest, mis on muuseumisse jõudnud Tallinnfilmi rekvisiitide lao likvideerimisel. Võibolla tunneb huvilistest keegi ära, mis filmis on nendega mängitud. Muidugi on võimalik tutvuda Kunstitoodete Kombinaat ARS ja Rahvatööndusettevõtte UKU kunstnike poolt kavandatud kampsunite ja kinnastega aastatest 1960-1979. Samuti uurime, kuidas kudumeid on säilinud, kuidas on neid paigatud ja mida nendega veel teha annab.

Fotol: Heinrich Tiidermanni fotol on ilmselt abielupaar Pööraverest, kellest on ülesvõte tehtud 1895. aastal pealkirjaga "Wanad eestlased Pörawerest Liiwimaalt". Naisel on käes on kudumisvardad. 

Konservaatori abiga saab vastuse küsimustele, kas kudumid säilivad igavesti, millised asjaolud mängivad säilitamise juures olulisimat rolli, millised on hoiustamisel tehtavad tüüpilised vead. Soovitame õpituba kõigile, kel kodus kas rahvariideid, villaseid kampsuneid, mustrilisi kauneid kindaid või vanavanematelt päritud kootud voodikatted jmt. Saate häid nõuandeid, kuidas oma esemeid ka tulevastele põlvedele säilitada.

Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne väiksema kudumi, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

 NB! Osalemine eelregistreerumisel! Seda saab teha siin allpool.  

Osalustasu 6 eurot.

 Järgmine õpituba toimub 17. novembril teemal „Eestiaegne mööbel ja selle hooldamine“. Õpitoa viib läbi restauraator ja õppejõud Mati Raal (Tsunftijänes OÜ).

Vaata kogu sarja infot SIIT.

 Täname:







Registreeru õpituppa siin täites allpool olevad lahtrid!

Email again: