Õpitubade sari
Maarjamäe loss
Õpitubade sari "Asja armastajad": rannakultuurist ja rannarõivastest 1900 - 1930. aastatel
Laupäeval, 8. juunil 2019 kell 13 olete oodatud Maarjamäe lossi õpituppaRannakultuurist ja rannarõivastest 1900 - 1930. aastatel räägib etnoloog Anu Järs (Eesti Rahva Muuseum).

Kas teadsite, et esimene Eesti kuurortlinn oli Tallinn, kus 1813. aastast hakkas Kadriorus tööle Georg Witti supealsutus. Tallinna sõitis tervist kosutama ja ennast näitama rahvast üle Venemaa, eriti aga Peterburist. Ka Maarjamäe suvemõis ehitati 19. sajandi teisel poolel Vene krahvi Anatoli Orlov-Davõdovi pere suvelossikeseks. Kõige rahvarohkemaks kuurordiks kujunes Narva-Jõesuu, ent populaarsust võitsid järjest ka Pärnu, Haapsalu, Kuressaare, Toila, Elva jt.

20. sajandi alguskümnenditel said suplemine ja päikesevannide võtmine üha rohkemate linlaste suviseks meelistegevuseks. Kui varem tuli end varjata ja n-ö reeglitekohaselt supelda, siis noore Eesti Vabariigi ajal tulid moodi liibuvad trikood, mis näitasid nii moekat saledat joont kui ka päevitunud jumet. Rannakultuuri lähemalt uurinud Anu Järs annab ülevaate, mida pidi üks õige suvitaja teadma, kuidas 20. sajandi alguskümnenditel kuurordis käituda, mida panna selga ja kuidas toona aega veedeti. Puhkus oli ju sel ajal veel üürike ja uudne asi.

Osalemine muuseumi sooduspiletiga 6 eurot.

Foto:  Postkaart. Pärnu rand. 20. sajandi esimene pool., TM F 1114:71, Tartu Linnamuuseum, http://www.muis.ee/museaalview/3453454

Eesti Ajaloomuuseum õpitubade sari „Asja armastajad!" viies ja viimane hooaeg pakub taaskord võimalust õppida paremini tundma kultuuripärandit.

Täname:

Registreeru õpituppa siin!