Sündmused
Tartu rahu eriekskursioon: Vabadussõda ja relvastus, Siim Õismaa
Maarjamäe loss
Tartu rahu eriekskursioon: Vabadussõda ja relvastus, Siim Õismaa

Laupäeval, 1. veebruaril kell 13.00 toimub Maarjamäe lossis avatud näitusel “Minu vaba riik” Vabadussõja saalis Siim Õismaa (Eesti Sõjamuuseum) eriekskursioon.

Tartu rahu aastapäeva künnisel räägib Siim Õismaa Vabadussõjas kasutatud relvadest ja muidugi ka sõjast endast.

2. veebruaril sõlmitud Tartu rahu lõpetas Vabadussõja. 1918. aasta novembris alanud Eesti ja Nõukogude Venemaa vaheline sõda oli noore vabariigi jaoks seni tõsiseim katsumus. Puudu oli kõigest, polnud ei oma armed ega varustust ning pikale veninud I maailmasõda oli tekitanud suure sõjatüdimuse. Maailmasõjaaegsest Saksa okupatsioonist oli küll maha jäänud relvi ja laskemoona, kuid need olid muudetud kasutuskõlbmatuks. Suur osa töökorras relvadest oli laiali erinevates ladudes. Kuidas kaootilises olukorras suudeti armee formeerida, kust saadi relvad ning leiti võitlemistahtega mehed – sellest tulebki ringkäigul juttu.  

Tänu välisabile oli Eesti sõjavägi võimeline oma võitlejaid varustama nii riietuse kui ka relvastusega. Ligi 90% vintpüssidest ja kuulipildujatest, 120 miljonit püssipadrunit, 33 lennukit jpm sai Eesti samuti abina.

Pildil: Enfield P-14 vintpüss. Umbes 45 000 relva jõudis 1919. Briti abina Loodeameele, Peale Loodearmee likivdeerimist 1920. läksid relvad Eesti sõjaväele, 1921. aastast võeti kasutusele kui sõjaväe standardvintpüss.

Osalemine muuseumipiletiga.