Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
6.-8. novembril toimub Filmimuuseumis rahvusvaheline konverents "Kommunistliku terrori nekropol"
Eesti Mälu Instituudi ja sõltumatu Vene Ühingu „Memoriaal“ Sankt-Peterburi haru eestvõttel kogunevad Vene kommunistliku riigipöörde aastapäeval, 6.-8. novembril Tallinna rahvusvahelisele konverentsile punaterrori uurijad 13 riigist, et arutleda ja vahetada kogemusi kommunistlike režiimide terrori ohvrite massihaudade otsingu, uurimistöö, mälestamise ja õigusliku staatuse teemadel.

Suurem osa ettekandeid puudutab endise Nõukogude Liidu vahetus mõjusfääris olnud maades toimunut, kuid kommunistliku terrori alt vabanenud rahvaste probleemid on universaalsed. Nii tuleb juttu ka Kambodža ja Hispaania kommunistliku terrori mõrvapaikade uurimisest ja mälestamisest. Konverentsi avab justiitsminister Raivo Aeg.

Konverentsil „Kommunistliku terrori nekropol“ osalevad teadlased Valgevenest, Eestist, Georgiast, Kasahstanist, Lätist, Leedust, Poolast, Venemaalt, Ukrainast, Sloveeniast, Kambodžast, Hispaaniast ja Ameerika Ühendriikidest.

Eesti Mälu Instituudi juhatuse liikme Meelis Maripuu sõnul on kuritegelikud režiimid kõikjal püüdnud oma terrori jälgi ja ohvrite matmispaiku varjata, paljugi selles kordub väikeste variatsioonidega riigist riiki. „Rahvusvaheline koostöö on oluline mitte ainult praktiliste töökogemuste ja info vahetamiseks, vaid ka rahvusvaheliselt teemale tähelepanu juhtimiseks. Kommunistlike režiimide kümnete miljonite ohvrite mälestus peaks olema osa rahvusvahelise üldsuse tavateadvusest“ sõnas Maripuu.

Vene Ühingu „Memoriaal“ Santk-Peterburi organisatsiooni juht Irina Flige loodab, et esinduslik konverents soodustab erinevate riikide ajaloolaste uurimispingutuste rahvusvahelist koordineerimist. „Perspektiivis loodame luua rahvusvahelise terrori nekropolistika koordinatsiooninõukogu, mis aitaks muuhulgas vahetada infot, valmistaks ette terroriohvrite registreerimise üldiseid aluseid ning kõigile kättesaadavat matmispaikade andmebaasi,“ ütles Flige.

Nekropolistika – tuleneb sõnast „nekropol“ (matmispaik). Interdistsiplinaarne ajaloo abiteadus, mille peamiseks uurimisobjektiks on kalmistud (matmiskohad), nende kirjeldamine ja säilitamine. Massihaudade uurimise kontekstis kaastakse uurimistöös arheoloogia, arhiivinduse, geoloogia, antropoloogia, meditsiini, geneetika, genealoogia jne meetodeid.


Lisainfo:
Sergei Metlev
Eesti Mälu Instituut
Teavituse ja koostöö valdkonna juht
sergei.metlev@mnemosyne.ee
+ 372 53359639