Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Laste kollaažikonkusi võitjad on selgunud ning näitus "Elu koera nahas" on Maarjamäe lossis avatud 

Eesti Ajaloomuuseumi veebruarist aprillini korraldatud kollaažikonkurss lastele teemal „Elu koera nahas“ on tänaseks lõppenud ja ligi 600 kollaaži seast on võidutööd välja valitud. Konkursile laekunud tööde valikust valminud meeleolukas laste tööde näitus Maarjamäe lossi galeriis on avatud. Näitust saab tasuta uudistada 30. aprillist 30. juunini. 

Näituse ja konkursi idee sündis kaksik-soovist: nuputada välja, mida lapsed juba mõtlevad seoses koertega ning ühtlasi panna pisut enam märkama lemmiklooma vajadusi ja vaadet maailmale. Laste  kollaažitööde   näitus Maarjamäe lossis on repliigiks samuti lossis avatud Ajaloomuuseumi näitusele „Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu“.

Konkursist osavõtjatele olid inspiratsiooniks kunstnik Kaia Rähni kollaažid ning spetsiaalselt valminud õppevideo. Üks suunaseade väikestele kunstnikele oli taaskasutada erinevaid materjale pildile koerustükke luues. Lastelt vanuses 3-13 saabus töid erakordselt arvukalt Eestimaa eri paigust.
VÕITJATEGA VÕTAB AJALOOMUUSEUM PEATSELT ÜHENDUST!

Auhinnatud tööd lasteaialaste seas olid:

1.koht: Anni-Marii Pärnamägi, 7a (Sally Stuudio, õpetaja Kalli Kalmet) ja  Lisette Altmäe, 5a (Kiisupere Lasteaed, õpetaja Kadri Kullerkupp);

2. koht: Theresa Tamm, 5a (Kiisupere Lasteaed, õpetaja Kadri Kullerkupp), Roland Juhkam, 7a

(õpetaja Ly Pähn, Kanepi Lasteaed);

3. koht: Natali Tõnson, 6a (õpetaja Kaja Aarelaid, Kiisupere Lasteaed), Roseta Levisto, 3a (juhendaja Kristiina Levisto, Kuressaare Pargi lasteaed)

·         Eriauhind:

Lepatriinu rühm, 4-5a (õpetaja Annika Nõlvak, Lasteaed Siller);

Tirtsude rühm, 4-5a (õpetaja Monika Üllaste, Kiili lasteaed)

·         Grupiauhind usinale õpetajale ja tema õpilastele:

Õpetaja Inna Ormus, Tallinna Lepistiku Lasteaed;

Õpetaja Kaja Aarelaid, Kiisupere Lasteaed. 

Auhinnatud tööd 1.-3. klassi õpilaste seas olid:

1. koht: Eva Maria Tölp, 10a (õpetaja Taimi Randma, Tallinna Muusikakeskkool)

2. koht: Eeva Belanova, Sofia Slepneva, 3. klass (õpetaja Nadežda Dervenjova, Narva Vanalinna Riigikool)

3. koht: Mikael Kairjak, 8a (õpetaja Nele-Maris Uibokand Jakob Westholmi Gümnaasium)

  • Eriauhind:

Jaanus Orgse, 10a (õpetaja Taimi Randma, Tallinna Muusikakeskkool)

Illimar Mölder, 10a (õpetaja Taimi Randma, Tallinna Muusikakeskkool)

Karl Tristan Kalmus, 8a (õpetaja Erge Tamberg, Kanepi Gümnaasium)

Sofia Toomsalu, 2. klass (Muhu Põhikool)

Mattias Rauk, 2. klass (Muhu Põhikool)

Lorena Hermlin, 9a (õpetaja Kaili-Angela Konno, Kohila Mõisakool)

•         Grupiauhind usinale õpetajale ja tema õpilastele:

Õpetaja Anu Kalm, Tallinna Kunstikool 

Auhinnatud tööd 4.-6. klassi õpilaste seas olid:

1. koht: Izanna Junolainen, 11a; Johanna- Maria Kavant, 10a (õpetaja Helle Vänzel, Antsla Gümnaasium)

2. koht: Lisette Turvas 12a, Marii Ehala 12a (õpetaja Anneli Orav, Järveküla kool); Sofia Goborova, 10a

(õpetaja Julia Rusakova, Mustamäe huvikool); Karmo Lilleväli, 12a (õpetaja Helle Huul, Alavere Põhikool); Triinu Saard, 11a (õpetaja Resa Tiitsmaa, Viljandi kunstikool)

3. koht: Mirtel Nõmm, 13a (õpetaja Piret Uibotalu, Järvakandi kool); Luule Ruukel, 11a (õpetaja Edda Teearu, Pärnu Mai Kool); Greteli Maidra, 10a (õpetaja Pille Pilliroog, Tallinna Mustamäe Gümnaasium)

·         Eriauhind:

Kaur Kapp, 11a (õpetaja Katrin Koskaru, Kiili Kunstide kool)

David Kähri, 10a (õpetaja Marju Jõgis, Mustamäe huvikool)

Kert-Erik Laurits, 10a (õpetaja Aide Leit-Lepmets, Haapsalu kunstikool)

Caroliina Burmeister, 11a (õpetaja Edda Teearu)

Lenna Õunapuu, 11a (õpetaja Aide Leit- Lepmets, Haapsalu kunstikool)

•             Grupiauhind usinale õpetajale ja tema õpilastele:

Õpetaja Reilika Arrosaar, Randvere kool, 4b klass 

Maarjamäe lossi galeriis väljapanekul jalutades on võimalik nuputada, kas Muhu koerad on ikka sama temperamendiga kui Antsla või Valgamaa omad? Millised on koerte õudusunenäod või milline on koerte paradiis? Kohtab pilte, kus veendume taas ja taas koerte hämmastavas oskuses sõpru leida ning elu nautida. Näitusel on kahtlemata ka oma truu valvur peidus! Mõni töö aga mõtiskleb hoopis selle üle, kas ikka peaks koeri tara taga hoidma. Vaatajale soovitamegi minna näitusele endalt küsides: milline siis on õnnelik peni? Ja milline on sealjuures üks õnnelik laps?

Konkursi žürii koosseisu kuulusid: Kaia Rähn (kollaažikunsntik), Liisi Selg (Eesti Ajaloomuuseumi haridusvaldkonna juht), Kärt Kelder (näituse „Koopast kaissu“ projektijuht).

Esile tõstetud tööde valikul väärtustati idee ja teostuse mõjusust, julgust, materjalikasutust, värvi- ja kompositsioonilahendust ning töö juurde käivat selgitust pildil toimuva kohta. Igas vanuseastmes on auhinnalised esimesed kolm kohta, eriauhinnad silmapaistvatele töödele ning grupiauhind usinale õpetajale ja tema õpilastele.

Žüriiliikme Kaia Rähni kommentaar võtab hästi kokku tegijate tugevad emotsioonid ja tänutunde osalejate ees:

“Suur rõõm oli näha nii paljusid vahvaid ja fantaasiaküllaseid töid ja samas väga keeruline oli neid pingeritta panna, et nende vahel valida, sest peaaegu kõik oleksid pidanud saama auhinna. Laste tööd hämmastasid oma leidlikkuse, julgete ideede, värvide ja vormide küllusega. Materjali käsitlus oli väga erinev, alates vatitupsudest, ruumilistest objektidest, auguraua täppidest kuni hõbepaberini välja, ja neid kõiki oli kollaažitehnikas väga oskuslikult kasutatud. 

Paljud lapsed olid väga empaatilised ja tundsid kaasa murettekitavatele seikadele koera elus nagu kodutus, üksindus, sõbra puudumine, kesine söögilaud ning see kõik kajastus ka töödes. Lihtsalt ilusaid koera pilte peaaegu ei olnudki, kui välja jätta mõned vahvad portreed, mis olid kõik väga iseloomulikud ja hästi tugeva karakteriga kujutatud. 

Olen väga tänulik, et sain selles projektis osaleda, tänan kõiki tublisid joonistajaid ja meisterdajaid ja muidugi Ajaloomuuseumi ja tema toredaid töötajaid, kes suurepärasele mõttele tulid ja selle ka hästi teostasid. Ja lõpuks soovitan kõigil seda näitust vaatama minna, et näha kuidas lapsed mõtlevad ja mille pärast südant valutavad.”

Konkursi ja näituse meeskond:

Konkursi eestvedaja: Liisi Selg

Konkursi žürii: Kaia Rähn, Kärt Kelder, Liisi Selg

Õppevideo: Rauno Saidla, Kaia Rähn, Liisi Selg

Näitus: Silver Simmer, Liisi Selg, Aime Andresson, Galina Zaitseva, Anu Kohal, Olaf Räim, Koit Annus, Mark Matesen, Herke Kukk

Tööde vastuvõtt: Marika Härm-Moorits, ajaloomuuseumi klienditeenindajad ja külastusjuhid

Kommunikatsioon: Helene Tedre, Rauno Saidla, Margus Sass