Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
UUS RAAMAT - NÄITUSE "MINU VABA RIIK" KATALOOG!
Meil on häid uudiseid!
Värskelt ilmunud on Eesti Ajaloomuuseumi näituse „Minu vaba riik“ kataloog, mis viib esemete, lugude ja rohke pildimaterjali vahendusel meeleolukale teekonnale läbi Eesti saja aasta.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise puhul avati ajaloomuuseumis iseseisvusaastatele pühendatud näitus. Nüüd on see materjal jõudnud kaante vahele saatjaks rikkalik valik pilte nii toonastest sündmustest, inimestest kui esemetest. Kataloog annab ülevaate eestlaste ja Eesti omariikluse arengust 20. sajandi algusest kuni tänaseni. See on lugu uue sajandi võimalustest ja nende kasutamisest.


Minu põlvkond oli jäänud oma väikeste lastega lõksu kahe süsteemi vahele – liiga noored, et nõukogude võim oleks jõudnud meile kortereid jagada, ja liiga vanad, et veel muretut lapsepõlve pidada. Soomes vajati aga hooajatöölisi maasikapõldudele“. Nii meenutab 1990. aastaid Soomes maasikakorjajana lisaraha teeninud toona 27-aastane Anne.

Raamatusse ja näitusele on jõudnud hulgaliselt mälestuskilde, kuid ka haruldasi museaale ja neidki esemeid, mida koguti spetsiaalselt näituse tarbeks. Nii leiab huviline kataloogist Vabadussõja kangelase Julius Kuperjanovi vormikuue surmava kuuliauguga, Lorupi klaasivabrikus valminud kristallist šampanjaklaasi vabariigi vapiga, Eesti tööstustoodangut läbi aegade, fosforiidisõjast kõneleva T-särgi Priit Pärna kuulsa karikatuuriga „Sitta kah…“, Lennart Meri ülikonna, Baruto uhke põlle ja pakiroboti kui ka pronksiöö käigus lõhutud esemeid, loosungeid põllumeeste aktsioonilt jm.


Ei mäleta, miks me ketti ei läinud, aga olime sel päeval seenel. Vanaonu, Saksa sõjaväes võidelnud ja pärast vangilaagris olnud mees, kuulas raadiost Balti keti ülekannet. Järsku hüüdis vanaonu raadio üleskutse peale üle kogu metsa „Vabadus!!!“ Ta oli muidu väga vaikne mees“. Nii mäletab toonane koolipoiss Pearu Balti keti päeva.

Raamat on saadaval Maarjamäe ajalookeskuse muuseumipoodides ning peatselt ka raamatupoodides.
Hind Eesti Ajaloomuuseumis: 15 eurot. Osta kohapeal või telli raamat SIIT.

Koostajad: Inge Laurik-Teder, Anu Lepp, Krista Sarv
Tekstide autorid: Erkki Bahovski, Kirsti Jõesalu, Peeter Kaasik, Linda Kaljundi, Anu Kannike, Ivar Leimus, Tõnis Liibek, Olev Liivik, Kai Lobjakas, Mati Mandel, Olaf Mertelsmann, Kata Maria Saluri, Hiljar Tammela, Triin Tark, Jaak Valge
Kaasautorid: Inge Laurik-Teder, Maia Madar, Jaak Mäll, Milan Pening, Anne Ruussaar, Krista Sarv, Liisi Taimre
Loovkirjutaja: Lennart Komp
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Graafiline disain: Kaia Rähn (PUTKA)
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
SA Eesti Ajaloomuuseum, 2021
Toetas: