Ajutised näitused
Eesti läbi 100 silmapaari
Maarjamäe loss
Eesti läbi 100 silmapaari
15.09.2018 - 11.10.2018

Näitus "Eesti läbi 100 silmapaari” on Maarjamäe lossis avatud 11. oktoobrini 2018.

See on pildiline Eesti lugu, mis valmis spetsiaalselt Eesti Vabariigi sajandaks juubeliks ja seda jutustab sada eestlast ning eestimeelset inimest läbi oma silmade ja tundmuste. Kõige vanem portreteeritu, saja-aastane Linda Erika, on sündinud samal aastal kui Eesti Vabariik. Kõige noorem, Jako, sündis 2017. aastal 24. veebruaril esimese lapsena Eestis. Meil on jäädvustatud nii neid, kes tutvustamist ei vaja, kui ka neid, kellega külastaja kohtub esimest korda. On helilooja Arvo Pärt, moekunstnik Aldo Järvsoo, kirjanik Hando Runnel, laulja Tommy Cash, lasteraamatute illustraator Ilon Wikland, vigursuusataja Kelly Sildaru. On maailma parim müüjatädi Ülle, koolipoiss Gustav Paul, kes omaealistele YouTube’is matemaatikat õpetab ja eesti-indiaani juurtega hokimängija Michael kes ise end Mikuks nimetab.

Inimeste kõrval tutvustab näitus ka Eestit kui kohta maailmakaardil. Nõnda tuleb esitlusele sada vaadet tuntuimatest Eesti paikadest (Tallinna vanalinn), ehitistest (rehetare), emotsioonidest (laulupidu), saavutustest (e-Eesti), märgilistest toitudest (murakamoos), mis annavad ka Eestit mitte tundvale inimesele aimu meie maa kultuurist, loodusest, tehnikasaavutustest, köögist, kommetest. Kaks visuaali, portree ja meeleolu, seovad kokku lühikesed tekstid eesti ja inglise keeles. Inimese ja koha lugu. Eesti lugu ühe sajandi lõikes. Näituse juurde kuulub väärikas juubeliraamat.

"Eesti läbi 100 silmapaari" (ränd)näitus reisib mööda Eestit ja maailma: publikul on võimalus olnud väljapanekut näha Tartus, Haapsalus, Stockholmis ja Kärdlas. Peale Tallinna reisib näitus Torontosse, Berliini, Luksemburgi, Rotterdami ja San Fransiscosse.

Näitust saadab helitaust, mis viib rännakule Pärdist Tätteni ja Tormisest Hypnoboosterini, “Kevade” tunnusmeloodiast laulupidudeni, vaheldudes Eestile omasete helide ja kõladega - Hiiumaa mererand, vana Tatra tramm versus uus oranž “porgand”, Tartu raekoja kell, sauna lelilava ning vihmane männisalu - kõik see äratuntav, mis meid meie igapäevaelus lahutamatu osana saadab.

Idee autor ja kunstiline juht: Kaire van der Toorn-Guthan / Portreefotode teostus, kaasautor: Toomas Volkmann / Eesti-meeleolude fotod: Tõnu Tunnel, Tõnu Runnel / Tekstid: Piret Jaaks, Mirjam Matiisen, Tiiu Suvi, Helina Piip / Heli ja filmid: Sven Sosnitski / Jumestus: Liis Piksar