Ajutised näitused
Fotonäitus “STALKERI” VÕTTED EESTIS JA TSOONI JÄRELELU
Filmimuuseum
Fotonäitus “STALKERI” VÕTTED EESTIS JA TSOONI JÄRELELU
Saateks fotonäitusele
“STALKERI” VÕTTED EESTIS JA TSOONI JÄRELELU.
Arvo Iho
Filmitegija, fotograaf ja filmialade õpetaja.
28.8. 2017
 
1976. aastal oli Andrei Tarkovski stuudios Tallinnfilm kolme algaja filmitegija Peeter Urbla, Peeter Simmi ja Arvo Iho kunstiline juhendaja lühilugude kasseti “Karikakramäng” tegemisel.
1977.a. suvel hakkas Tarkovski Eestis tegema filmi STALKER. Palusin Tarkovskilt luba käia neil võtteil praktikal, et õppida filmitegemist NSV Liidu parimailt meistritelt võtteplatsil. Kahe aasta jooksul nägin kui raskelt see hiljem maailmakuulsaks saanud film sündis.
Ametlikult võis Stalkeri võtteplatsil pildistada ainult Mosfilmi fotograaf Gennadi Murashko.

Kuid salaja tegin ka mina mõned pildid ja näitasin neid Tarkovskile. Talle need fotod meeldisid ja ta lubas mul pildistada siis kui Murashkot lähedal polnud.
 
Kui Stalkeri võtted Eestis lõppema hakkasid, kinkisin Tarkovskile 35 parimat pilti A5 formaadis. Ka endale jätsin samasuguse pildikomplekti, mida hiljem aastate jooksul raamatute ja artiklite juures sai kasutatud.
Negatiivid pakkisin ma korralikult ära ja panin mappi hoiule. Kuid järgnevate ümberkolimiste tõttu ei suutnud ma neid negatiive enam leida ja arvasin, et nad on igaveseks kadunud.
1995. aastal käisin oma pojaga Jägalas vaatamas neid kohti, kus tehti “Stalkeri” võtteid.

1996. aastast hakkasid minu poole pöörduma paljud Tarkovski loomingu austajad, et näitaksin neile kohti, kus tehti legendaarse filmi võtteid.
Nii sai minust justkui Stalker nr.2, kes juhatas Tsooni inimesi erinevatelt elualadelt ja väga erinevatelt maadelt. Algul olid need venelased ja soomlased, kuid hiljem tuli külalisi juba Inglismaalt, Saksast, Prantsusmaalt ja isegi Austraaliast.

Olen viinud Tsooni ka tudengite gruppe. 2006.aastal oli juhus, kus oma kaksikõe kaotanud neiu palus näidata kohta, kus Stalker rohus lebades palvetas. Ka neiu palvetas samas kohas lootes saada ühendust oma lahkunud õega.

2015. aasta augustis oma raamatule illustratsioone valides tuhnisin läbi suure hulga vanu negatiive ja mu rõõm oli üüratu kui leidsin üles heas korras “Stalkeri” võtete negatiivid, mis olid kadunud olnud 34 aastat.
Andrei Tarkovski 85.sünnipäeval tegin näituse Moskva Kinomajas. Esimesel päeval oli külastajaid üle 400, sest õhtul näidati “Stalkeri” uut koopiat. Kokku käis näitusel ligi 3 000 vaatajat ja keegi Tarkovski-fänn varastas ära isegi näituse Külastajate raamatu, kuhu olin sisse pannud mõned pildid.

Moskva Kinomuuseum ja Vene Muuseum Peterburis soovisid saada oma kogusse neid 1977-78.a. “Stalkeri” võtetel tehtud pilte.

Eesti Filmimuuseumi avamisega seoses esitan publikule vaatamiseks selle 35 aasta jooksul kogunenud piltide näituse.