Ajutised näitused
Suurgildi hoone
Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940
16.06.2018–13.05.2019

„Ülem sääduseandja on mood. Aga see on tujukas nagu ilus naine.“ Moodsa elu leksikon, 1932

Milline oli moodsa Eesti naise garderoob aastatel 1920–1940? Sellele heidab pilgu peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul põhinev näitus, mis tutvustab jõukama linnanaise rõivastust tema elu tähtsündmustel.

Näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid.

Nagu teisteski kultuurivaldkondades, põimusid rõivamoes rahvusvahelised impulsid ja trendid traditsioonidega. Käsitöö oli au sees nii maal kui ka linnas, võimaldades loovalt astuda ühte sammu uusimate moesuundadega. Tarbijad võtsid šnitti kinolinalt nähtud kangelannade rõivastusest ja said praktilisi nõuandeid naisteajakirjade moerubriikidest.

Kaasaegset ühiskonda peegeldades räägivad peorõivad nii mõndagi. Ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud ja meelelahutussündmused, lein – kõigi nende jaoks olid kohased riided. Ehkki toonane etikett kehtestas igaks sündmuseks ja kellaajaks teatavad rõivastumisreeglid, leidis loomulik soov end erilisteks puhkudeks ehtida mitmesuguseid väljundeid vastavalt ajastu moesuundadele.

Näitus on kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris.

Näitusega kaasneb kataloog “Moejoon: pidulik rõivamood 1920 – 1940”, kust leiab ülevaate ajastu moodsate naiste rõiva- ja pesumoest ning ilumaailmast.

Anu Ojavee, Eesti Kunstiakadeemia moeõppejõud kirjutab 1920. ja 1930. aastate rõivamoest läbi moemaailma suundumuste sidudes sinna ka Eesti arengud. Eesti tunnustatud moeloolane Mari Kanasaar avab usutluses Anu Ojaveele oma kogemust ennesõjaeelse Eesti moe- ja ilumaailma süvahoovustest. Ajaloolane Kätlin Leokini ülevaade Eesti ilutööstuse ning moemaailma omavahelistest seostest annab teada, millal muutuks popiks poisipea ning millega täpselt tuli end lõhnastada ja puuderdada. Ajaloolise pesu kollektsionäär Malle Pajula artiklist võib leida, mida kanti toona kaunite kleitide all ehk pesumaailma muutusi 1920.-1930. aastail.

Kataloogis on lisaks ka mahukas ülevaade Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu esemetest – kleitidest ning aksessuaaridest.

Näitusega kaasnevad 2018. aasta sügisel algavad kuraatoriekskursioonid ja publikuprogrammid, millega saab täpsemalt tutvuda SIIN.

Näituse kuraator: Marion Laev
Projektijuht: Laura Kipper
Meeskond: Helle Avila, Maia Madar, Tiina Sakermaa, Krista Sarv
Kujundaja: Ursula Sõber; graafiline disain: Valter Jakovski ja Martin Veisman / Disainiagentuur 414; fotograaf: Vahur Lõhmus; näituse tootja ja ehitaja: Red Hat Group Design O