Ajutised näitused
Poola-Eesti suhted
Filmimuuseum
Poola-Eesti suhted
6.02.- 3.06.2018
Poola Vabariigi Suursaatkond tähistab Poola Vabariigi taasiseseisvumise 100. aastapäeva ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva Filmimuuseumis toimuvate näitustega.
 
Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas tähistab Poola Vabariigi taasiseseisvumise 100. aastapäeva ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva Filmimuuseumis toimuvate näitustega „Poola–Eesti suhted 1918–1939: kajastusi Eesti arhiivivaramust“ ning „Marssal Józef Piłsudski Zdzisław Czermański 13 pildil August Pulsti kunstimapist".

Ühisel juubeliaastal 2018, mil möödub 100 aastat nii Poola Vabariigi taasiseseisvumisest kui ka Eesti Vabariigi sünnist, on need näitused Poola Suursaatkonna jaoks üks olulisemaid ettevõtmisi. Saatkond koos oma partneritega – Eesti muuseumide, kultuurikeskuste, arhiivide ja raamatukogudega – esitleb neid Eesti eri paikades, et tuua eestlastele lähemale pilti Poola–Eesti suhetest aastatel 1918–1939 Eesti arhiivivaramute valguses, Poola ja Euroopa ajaloo murdehetki ning nende võtmeisiku – marssal Józef Piłsudski lugu. Esitletakse ka Eestis avastatud imekombel säilinud kunstiteoseid.
 
Esimene näitus heidab tagasipilgu sõdadevahelisel ajal kaht riiki ühendanud lähedastele diplomaatilistele, sõjaväelistele ja kultuurisuhetele, aga ka inimestevahelistele sidemetele. Kavas on Poola-Eesti suhteid kajastav spetsiaalselt digiteeritud filmiprogramm.

Teisel näitusel on eksponeeritud August Pulstile omistatud mapist leitud 15 pilti. Kaks viimast neist on plakatid, kuid ülejäänud 13 on Zdzisław Czermański 1935. aastast pärit kõrgtrükitehnikas reproduktsioonid originaaljoonistustest, mis kujutavad Poola marssalit Józef Piłsudskit aastatel 1914–1935. Tegemist on Poola valitsuse ametliku kingitusega, mis arvatavasti anti aastatel 1935–1939 välismaalastele riigivisiitide ajal väljapaistvate teenete eest.
 
Mapp leiti 2014. aastal ühe Pirital maja pööningult. Kas ja miks anti need pildid kingitusena August Pulstile tema venna Mihkel Pulsti teenete eest? Ehk aitavad näituse külastajad sellele küsimusele vastust leida ning avastada jälgi Poola–Eesti suhete ajaloost Eestis.
 
Näitused on Filmimuuseumis avatud 6. veebruarist ning jäävad avatuks käesoleva aasta juunikuuni.
 
Näitused on Poola Vabariigi Tallinna Suursaatkonna tellimusel koostanud Tiit Noormets Eesti Rahvusarhiivist.
Näituste kujundaja on Einike Leppik.