Näitused
Muusika aed. Hortus Musicus 50
Suurgildi hoone
Muusika aed. Hortus Musicus 50
21.5.2022 - 29.1.2023

Kutsume jalutama Suurgildi hoone suurde saali loodud muusika aeda!

2022. aastal möödub 50 aastat ansambel Hortus Musisicuse asutamisest. See märgiline tähtpäev inspireeris läbi ansambli poole sajandi pikkuse teekonna pakkuma ka külastajatele võimalust teha muusikaline rännak keskajast tänapäeva.

Algselt varajase muusika esitajana tuntud ansambel Hortus Musicus on saanud legendiks juba oma eluajal. Tänaseks on nad ületanud kõiki aja-, kontinendi- ja žanripiire. Hortuse interpreedid on alati olnud “mitteklassikalised klassikalised muusikud” ehk siis julguse ja esinemisstiili poolest pigem rockstaarid ja avangardistid. Nad on teatraalsed ja vitaalsed vastuvoolu ujujad, alustanud keskkooli- ja üliõpilasansamblist ning kasvanud rahvusvahelise superstaari kuulsusega muusikakollektiiviks.

Hortus Musicuse tähendus Eesti ja Euroopa kultuuris on suurem kui muusikalugu. Tegemist on kultuurifenomeniga, mille liikmed on julgelt eiranud mitmeid kirjutamata reegleid, ning koondanud ansambli ümber nii osalejate kui sõpradena palju Eesti kultuuriheerosi.  

Hortus Musicuse loominguline kreedo, elurõõm, loominguline uhkus ja puhtus inspireeris looma Suurgildi hoonesse mitmekülgselt elamust pakkuvat muusika aeda. Ansambli – kelle repertuaari kuulub heliloomingut kuuest sajandist – loo rääkimiseks sobib keskaegse gilidhoone peasaal suurepäraselt – on ju nende seinte vahel veel kauemgi muusikat mängitud ja nauditud.  

Näitus “Muusika aed. Hortus Musicus 50” viib külastaja ajarännule ning pakub võimalust end argimõtetest välja lülitada. Inspireeruge samadest allikatest, millest noored muusikud omal ajal loomejulgust said – ilu, headus ning armastus.

Kuraator: Jaanika Juhanson

Konsultandid: Andres Mustonen, Peeter Klaas, Riina Vanhanen, Saale Fischer ja kõik hortuslased

Graafiline disain, video-, valgus- ja helikujundus: Taavi Varm

Ruumikujundus: Johannes Valdma

Näituse tunnusgraafika: Kätlin Tischler

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge: Refiner Translations

Trükk: Digiprint

Töögrupp: Krista Sarv, Herke Kukk, Aime Andresson, Silver Simmer, Riho Ints, Theodora Kormpaki, Tiina Sakermaa, Mart Laul, Marika Palu, Helene Tedre, Kärt Kelder 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, Kadrioru Park, Tallinna Kaubamaja, Ugala Teater