Näitused
Jazz idealism 1967
Tallihoone
Jazz idealism 1967
11.5 - 3.10.2021


Näituse ’Jazz idealism 1967’ ideeliseks aluseks Tallinn ’67 džässifestival.
 Festivalil osalenute mõttekäikude vahendusel kutsume näituse külastajat audiovisuaalsele rännakule, kus sündmuse ajaloo taustal ärgitatakse looma sidet kaasajaga ja esitama küsimusi idealismi ja tegelikkuse, võimu ja vaimu suhetega seotud ajatutel teemadel ning mõtisklema inimeseks olemise tähenduse üle.

Mida kujutas endast see 54 aastat tagasi toimunud sündmus, mis on osalejate mälestustesse jäädvustunud kui hullumeelne pidu, suur vabanemine ja nõukogude jazz'i orgasm.

Aastal 1967, ajavahemikus 11.-14. mai, täitus Kalevi spordihall igaõhtuselt 3000 kuulajaga, kes said osa Tallinn ’67 džässifestivalist. Lavale astus veerandsada nii Nõukogude Liidust kui ka välismaalt kohale tulnud ansamblit. Sündmus on endast jätnud aja ja koha piire ületava mitmetähendusliku jälje, mis räägib selle müütilisusest, afektiivsusest ja ajaloolisest märgilisusest.

Näitus ’Jazz idealism 1967’ keskendub muusikasündmusel osalenutele, kelle jaoks džäss oli maailmavaade, aade, elustiil ning eetika  ja eneseteostuse alus. Näituse toimumiskohas Maarjamäe tallihoones luuakse lühivideodest, muusikast ja taaskasutuse eesmärgiga kogutud pillidest installatsioonide abil ühtne ruumiline tervik, milles külastajal on festivali kui ajaloolise sündmuse taustal võimalik vaagida ajatute küsimuste üle idealismist ja tegelikkusest, võimu ja vaimu suhetest ning inimeseks olemisest.

Projekti raames toimuvad näitusele lisaks džässparaad, näituse ’avajämm’ ning kontsertide sari koostöös Jazzliiduga. Info selle kohta leiab SIIT.

Idee aluseks on Tallinn ’67 festivali teemaline teaduslik uurimistöö ja sellest ilmuv monograafia, mille autoriks muusikateadlane Heli Reimann. Näitusega kaasnevate programmide ja tegevustega tegeleb Eesti Muusika Kuulsuste Koja juht Risto Lehiste.
Kuraator: Heli Reimann
Installatsioon ja kujundus: Erki Kasemets, Villu Plink
Videoklipid: autorid Heli Reimann ja Erik Norkroos, montaaž Jörgen Norkroos, tõlge Tom Karik, heli järelmontaaž Harmo Kallaste, tekste lugesid Piret Krumm ja Ott Raidmets. Animaator Tiina Madisson.
Keeletoimetus ja tõlge: Refiner OÜ
Eesti Ajaloomuuseumi projektimeeskond: Toomas Uljas, Johann Põldra, Aime Andresson, Taavi Tuisk, Laura Kipper, Risto Lehiste (Eesti Muusika Kuulsuste Koda)

Täname: Norra Džässiarhiiv (Norsk Jazzarkiv); Põhja-Texase Ülikooli raamatukogu Willis Conoveri kogu (University of North Texas, Music Library Conover Collection); ERR-i arhiiv; ) Eesti Filmi Instituut; Filmiarhiiv; Läti Riiklik Audiovisuaalsete Dokumentide Arhiiv (Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhivs), Eesti Rahva Muuseum, Põlva Linna Puhkpilliorkester, Eesti Muusika Kuulsuste Koda, Eesti Jazziliit, Rõngu Pillimuuseum, Põltsamaa linnaorkester, Uno Schultz, Boris Frumkin, Tiit Paulus, Leonid Nidbalski, Vladimir Feiertag, Charles Lloyd, Dorothy Darr, Per Husby, Maristella Feustle, Kimmo Hokkanen, Wivi-Ann Wells, Alexandr Zmeul, Gustav German, Aarne Mesikäpp, Anti Mehine, Urmas Mägi, Kulno Keskküla, Erki Moont

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Konen Säätio