Näitused
Tallihoone
Tulekul! Jazz idealism 1967
11.5 - 3.10.2021

Näituse ’Jazz idealism 1967’ ideeliseks aluseks Tallinn ’67 džässifestival. Festivalil osalenud isikute mõttekäikude abil kutsutakse näituse külastajat audiovisuaalsele rännakule, kus sündmuse ajaloo taustal ärgitatakse looma sidet kaasajaga ja esitama küsimusi idealismi ja tegelikkuse, võimu ja vaimu suhetega seotud ajatutel teemadel ning mõtisklema inimeseks olemise tähenduse üle.

Aastal 1967, ajavahemikus 11-14 mai, täitus Kalevi spordihall igaõhtuselt 3000 kuulajaga, kes said osa Tallinn ’67 džässifestivalist. Lavale astus veerandsada nii Nõukogude Liidust kui ka välismaalt kohale tulnud ansamblit. Sündmus on endast jätnud aja ja koha piire ületava mitmetähendusliku jälje, mis räägib selle müütilisusest, afektiivsusest ja ajaloolisest märgilisusest. 

Näitus ’Jazz idealism 1967’ keskendub muusikasündmusel osalenutele, kelle jaoks džäss oli maailmavaade, aade, elustiil ning eetika  ja eneseteostuse alus. Näituse toimumiskohas Maarjamäe tallihoones luuakse lühivideodest, muusikast ja taaskasutuse eesmärgiga kogutud pillidest installatsioonide abil ühtne ruumiline tervik, milles külastajal on festivali kui ajaloolise sündmuse taustal võimalik vaagida ajatute küsimuste üle idealismist ja tegelikkusest, võimu ja vaimu suhetest ning inimeseks olemisest. Projekti raames toimuvad näitusele lisaks džässparaad, näituse ’avajämm’ ning kontsertide sari koostöös Jazzliiduga.

Idee aluseks on Tallinn ’67 festivali teemaline teaduslik uurimistöö ja sellest ilmuv monograafia muusikateadlane Heli Reimannilt, kes on ka näituse kuraatoriks. Näitusega kaasnevate programmide ja tegevustega tegeleb Eesti Muusika Kuulsuste Koja juht Risto Lehiste.

Pilliannetuste eest täname:

Anti Mehine,  Rõngu pillimuuseum

Urmas Mägi, Põltsamaa linnaorkester

Kulno Keskküla

Erki Moont

Fotol Peterburi diksiländorkester Tallinn ´67 festivalil.