Näitused
Maarjamäe loss
"Tähelepanu! 1991! Start!"

Kaheksa Eesti muuseumi koostöös valminud rändnäitus “Tähelepanu! 1991! Start!” keskendub Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale ning uurib, kas eestimaalaste tollased unistused täitusid.

2021. aasta 20. augustil oli Eesti Vabariik olnud taas 30 aastat iseseisev. Nii kaua ei ole meie riik kunagi varem järjest eksisteerinud. Tol momendil ei teadnud veel keegi, kas kätte tulnud võimaluste oskuslik kasutamine Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks oli midagi pöördumatut või lihtsalt hetk.  Eesti taasiseseisvumine ja oma riigi üles ehitamise protsess ei ole määratav ühe kuupäeva ja ühe sündmusega vaid on tärganud kodanikuühiskonna poolt suunatud järjepideva poliitika ja tegutsemise tulemus.

Kuidas tajusid muutusi Eesti erinevate paikade inimesed? Uued poliitilised ja majandusolud nõudsid kohanemist. Paljudes piirkondades tööd andnud üleliidulised ettevõtted lõpetasid tegevuse, samas kadusid ka piiritsoonid ning avati suletud linnad. Inimeste ootused, unistused, aga ka hirmud olid seotud tol hetkel suure tundmatuga – iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigiga. Ei teatud veel, kas ja kui siis milliseid raskusi tuli uues ja uuenevas ühiskonnas hakkamasaamiseks ületada. Teisalt oli ka suurte lootuste aeg. Igaühel oli ju oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi.

Näitus “Tähelepanu! 1991! Start ” püüab tuua publikuni Eesti erinevate kohtade ootused ja lootused, ja vastata küsimusele, kui paljud 1991. aastal loodetust on 30 aastat hiljem täitunud. Seadsime keskmesse üksikisiku ja kohaliku kogukonna perspektiivi. Uurisime tollaseid kohapealseid olusid ja meeleolu Kuresaare, Rakvere, Valga, Narva, Tartu ja Tallinna inimeste näitel. Kas inimeste eluga rahulolu on aastatega muutunud ja kuidas vaadatakse täna tollastele oludele tagasi?

Näitusel on eksponeeritud vestlustel kohalike inimestega üles võetud videomaterjali. Analüüsime sündmuseid, mida kohalikud kogukonnad pidasid omariikluse taastamise aastatel kõige olulisemaks ning uurime, kuidas need suhestasid ametliku poliitikaga. Läbi erineva taustaga inimeste lugude saame ülevaate omaaegsete kogukondade ootustest ja nende täitumisest.

Projektis osalesid: Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa MuuseumVirumaa Muuseumid, Tartu Linnamuuseum, Valga Muuseum, Narva Muuseum, Pärnu Muuseum ja Jõhvi Muuseumi Selts. 

Näitus on valminud Kultuuriministeeriumi Muuseumide kiirendi toetusel. 

Algselt rändnäitusena valminud "Tähelepanu! 1991! Start" reisis 2021. aastal mööda Eestimaad:

  • Tallinn: Noblessner, 28. mai - 8. juuni kell 12-20
  • Valga: Vabaduse 3, 10. juuni - 24. juuni
  • Rakvere: Linnuse esine väljak, 26. juuni - 18. juuli
  • Jõhvi: Jõhvi kontserdimaja väljak, 20. juuli - 1. august
  • Narva: Joaorus, Raja 5, 2. august - 29. august
  • Tartu: Küüni tänav, 31. august - 19. september
  • Pärnu: Pärnu muuseumi esine väljak, 21. september - 10. oktoober
  • Kuressaare: peaväljak, 12. oktoober - 31. oktoober 

Näituse kuraatorid: Krista Sarv, Mari-Leen Tammela (Eesti Ajaloomuuseum); Marju Rebane (Valga Muuseum); Priit Kivi, Piret Hiie-Kivi (Saaremaa Muuseum); Svetlana Andreeva, Andrei Murd (Narva Muuseum); Uno Trumm (Virumaa Muuseumid); Martin Jaigma (Tartu Linnaajaloo Muusemid); Anne-Ly Reimaa, Anne Uttendorf (Jõhvi Muuseumi Selts); Maarja Padari-Kallit, Piret Pedanik (Pärnu Muuseum)

Videointervjuud: Jaak Kilmi, Andres Keil, operaator Joosep Matjus

Arhiivikaadrid: Jaak Kilmi, Mariann Jüriorg, täname: ERR, Filmiarhiiv

Sisearhitektuurilahendus ja graafiline disain: MOTOR

Sisearhitektuurilahendus: Kadri Kaldam (KOKO arhitektid)

Graafiline disain: Gertu Kallas

Projektijuhtimine: Helen Küppas

Näituse ehitus: Virko Vähi, OÜ Riksen

Eesti keele toimetamine: Hille Saluäär

Tõlge: Luisa Tõlkebüroo OÜ

Projektimeeskond: Laura Kipper, Kärt Kelder, Helene Tedre

Täname: PLTRANS OÜ, Andrus Kõresaar, Ott Sarapuu, Kristo Rämson, Agnes Aljas (Eesti Rahva Muuseum), Studio Leek

Näituse valmimist toetas: „Muuseumide kiirendi“ taotlusvoor, Eesti Kultuurkapital.Aasta 1994 – riik taastati majanduskriisis, kuid varsti olid lettidel mango ja avokaado. Tõsi, viimase eesti keeles kirjutamine vajas veel õppimist. Foto:Toomas Huik, 1994


Vaata, kuidas Ringvaates taaslavastati foto Siim Kallase ja Feliks Unduski ning uhiuute eesti kroonidega!