Näitused
VIIMAne NÄDAL! vabad müürlased. 250 aastat vabamüürlust eestis
Suurgildi hoone
VIIMAne NÄDAL! vabad müürlased. 250 aastat vabamüürlust eestis
25.10.2020 - 31.10.2021

Näitus „Vabad müürlased. 250 aastat vabamüürlust Eestis“ tutvustab maailma ühe vanima ja suurima liikmete arvuga ilmaliku organisatsiooni ajalugu, tänapäevaseid eesmärke ning vennaskonnaliikmete osa Eesti kultuuriloos. 

Muuseumi kollektsiooni kuuluvad haruldased, paarisaja aasta vanused õppevahendid, põlled ja loožijuveelid, protokolliraamatud ja liikmetõendid, pitsatid, pitserid ja trükised. Suurt osa vabamüürlaste materjalidest ei ole siiani avalikult näidatud, sest temaatiliselt on neid olnud keerukas siduda muuseumi teiste kogudega.

Külastajatel on võimalus lähemalt tutvuda vabamüürlaste pikkade traditsioonidega organisatsiooni põnevat vaimse ja esemelise maailmaga. Mõtlemapanevas võtmes ülesehitatud ekspositsioonis võib näha nii müürlaste paarisaja aasta vanuseid kui ka tänapäeval kasutusel olevaid ametivorme, rituaalseid esemeid ja dokumente ning kuulata vabamüürlaste hulka kuulunud tuntud heliloojate muusikat. Müürlaslooži motiividel loodud intrigeeriva kujunduse-, graafika- ja helitaustaga näitus avab külastajale pooleks aastaks ukse, mis tavaliselt on lahti vennaskonna liikmetele.

Näitus „Vabad müürlased. 250 aastat vabamüürlust Eestis“ on uudishimulikele ja avatud meelega külastajatele avatud 24. oktoobrist 2020 - 31. oktoobrini 2021 Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones Pikal tänaval.

Koos näitusega ilmus ka põhjalik trükis, mis annab ülevaate vabamüürlasorganisatsiooni ajaloost, keerukast ülesehitusest ja sümboolikast ning loožidesse kuulunud tuntud persoonidest. Illustreeriva materjalina on kasutatud 18. sajandi lõpust ja 19. sajandi algusest pärinevaid vabamüürlaste rituaalesemeid, ametijuveele ja -põllesid ning unikaalseid arhiividokumente Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Raamat on heaks täienduseks näitusele ja käsiraamatuks neile, keda kõnetab vabamüürlaste allegooriate- ja müstika küllane maailmapilt.

Täname koostöö eest Eesti Vabamüürlaste Seltsi, tänu kellele näitus sündis.

Kuraatorid: Anne Ruussaar, Milan Pening

Konsultandid: Anti Oidsalu, Silver Loit
Projektijuht: Cäroly Anton
Kujundus: Andres Labi, Janno Roos/Ruumilabor
Graafiline disain: Ionel Lehari, Maret Põldre/ Identity
Helitaust: Paul Himma
Konservaatorid: Tiina Sakermaa, Theodora Kormpaki
Keeletoimetaja: Toimetaja Tõlkebüroo
Tõlge: Muupel
Publikuprogrammid: Kärt Kelder, Cäroly Anton
Tehnik: Taavi Tuisk
Ehitus: Red Hat
Põrandat sponsoreeris: Floorin AS
Meeskond: Krista Sarv, Mari-Leen Tammela, Laura Kipper, Helene Tedre
Täname: Ene Hiio, Arne Kaasik, Mart Laul, Ivar Leimus, Maia Madar, Ürge-Maarit Mäetamm, Mati Raal, Riin Rebane, Toomas Tõnise

Näitus on Suurgildi hoones avatud 31. oktoobrini 2021.

   
Näitusevaadete fotod: Vahur Lõhmus