Näituste kava 2019

SUURGILDI HOONE, Pikk 17 

 • Georg Ots, minu armastus. Teatri- ja muusikamuuseumi uus näitus Suurgildi hoones „Georg Ots, armastan Sind“ viib külastaja läbi fännisilmade  maailma, kus sündis ja sai kuulsaks tunnustatud estraadi ja ooperilaulja Georg Ots. Georg Otsa imetlesid miljonid inimesed nii Eestis, Soomes kui ka kogu endises Nõukogude Liidus. Näituse külastaja saab tutvuda läbi Georg Otsa fenomeni ja legendi staariks olemise võlu ja valu. Georg Otsa austaja saab näitusel kogeda kindlasti palju nostalgilist ja minna tema poolt kuulsaks lauldud lugude võlumaailma. Neile, kes pole vahetult Otsa kui superstaari kogenud aitab näitus teda lähemale tuua ja aru saada, miks ta ikkagi oli armastatud nii paljude poolt. September 2019
MAARJAMÄE LOSS, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

 • Sündmusnäitus "Vali parem minevik!". 02.02.2019 – 02.06.2019 
  Eesti esimene sündmusnäitus 5 päevast 1992. aastal, mis tipnesid Riigikogu ja presidendivalimistega.

 • Ajutine näitus  Anne Veski. Elu laval – 20.09.2019 – jaanuar 2020

  Näitusel saab tutvuda Eesti ühe armastatuima lauljanna Anne Veski loominguteega. Näha saab glamuurseid lavakostüüme ning muud lauljanna töise elu juurde kuuluvat.


 • Ajutine näitus Tere, mina olen koer!24.02.2020 – 30.10.2020

  Ajaloomuusemi uus näitus räägib koerast, inimesest ja ajaloost läbi mõlema silmade. Juba kiviajal oli inimesel vähemalt üks sõber – koer. Sajand tagasi lemmiklooma staatusse tõusnud ja käimasoleval sajandil inimese meeltepikenduseks saanud neljajalgsesse sõpra on läbi aja suhtutud erineval. Küll on koer olnud religioosse praktika objekt, teda on kardetud, temaga on seostatud mitmeid legende. Samas on ta ka olnud märkamatu tööloom, tema hind on olnud võrdne inimhingega või hoopis omaniku sotsiaalset staatust rõhutav aksessuaar. Niimoodi tõlgendame meie, inimesed koera. Aga mida mõtleb koer? Äkki oleme meie hoopis koera kahejalgsed sõber, keda koer on läbi sajandite üritanud kodustada ja kasvatada läbi hirmu, töö ja mängu?

MAARJAMÄE LOSSI TALLIHOONE, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56


 • Eurovisuaalne. 15.05.2019 - august 2019.  Pop-up  Eurovisioonikostüümide näitusel saab näha efektseid ja ekstravagantseid Eestit erinevatel aastatel maailma suurimal lauluvõistlusel esindanud lauljate lavarõivaid.


FILMIMUUSEUM, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

 • "Eesti. Talu. Film."  11.05 - 31.12. 2019. 

  Filmistseenidega, mis leiavad aset mõnes talukohas, on aegade jooksul kokku puutunud enamik Eesti režissööridest, operaatoritest ja filmikunstnikest. Ometi pole seni Eesti filmi lugu taluhoonete kaudu räägitud – ja vastupidi. Füüsilisest võttekohast on aga jäänud visuaalne jälg, mis on nähtav paljude põlvkondade publikule. Sageli filmide keskse tegevuskohana kannab maaarhitektuur kõige erinevamaid tundeid ja lugusid. Kaadrites nähtavad talud on isiklikud, dokumentaalsed, kunstilised, sümbolistlikud ja poliitilised. Eesti filmikunstis jäädvustatud maaarhitektuuri võib pidada lausa omaette nähtuseks, mis järjepidevalt loob ja visualiseerib Eesti talukoha ja laiemalt Eesti elu ühiskondlikku arhetüüpi.

  Oleme näituse selgrooks valinud 13 tuntud ja armastatud linateost aastatest 1927–2019. Filme saadavad filmitegijate mälestused ja mõtted, mis on kogutud intervjuude käigus. Lisaks ajaloolistele fotojäädvustustele filmivõtetest eksponeeritakse näitusel filmimeeskondade töövahendeid: kunstnike originaalkavandeid ja tehnilisi jooniseid. Kolmest filmist on valminud ka maketid. Need on võttekohad, mis on nüüdseks jäädavalt kadunud: mahajäetud tareke filmist „Mehed ei nuta“, lapsepõlves saadud filmielamusest mällu sööbinud kollide laanehurtsik „Nukitsamehest“ ja innovaatilist tehnilist lahendust esindav Reinu kõrgendatud põrandaga talu „Novembrist“.

  Nagu Arvo Kruusement on ühes intervjuus öelnud: „Kino tegemise ümber on rohkem kino kui kinos endas.“ Loodame, et muudame näitusega arusaama sellest, kuidas ollakse harjunud filme vaatama. Filmitegijate loomeprotsess ja mõtted aitavad väärtustada filmi kunstilise poole olulisust. Näitus juhib seeläbi tähelepanu maaarhitektuuri kui eraldiseisva kunstivormi märgilisusele Eesti filmiloomes.

  Näitus on sündinud Eesti Filmimuuseumi ja EVM maaarhitektuuri keskuse koostöös.

EESTI TEATRI- JA MUUSIKAMUUSEUM, Müürivahe 12

Esitame läbi teatri ja muusika lugusid, mis kuuluvad Eesti kirjandusklassikasse ja laule, mis on iga eestlase repertuaaris. Lugudel ja lauludel on kõikides kultuurides oluline roll. Lood ja laulud iseloomustavad inimesi ja ümbritsevat keskkonda ning hoiavad ühismälu. Lugudes ja lauludes avaldub rahvuse ja kultuuri eripära, aga ka sarnasus teiste rahvaste mütoloogia, ajaloo ning argieluga. Nende lugude ja laulude kaudu tutvustame Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogusid ning oma maa ajalugu, milles on oluline koht nii muusikal kui ka teatril. Muuseum muutub selle läbi veelgi mitmekesisemaks keskkonnaks, kus oma loomulikul viisil lõimuvad eesti teater ja muusika ajalukku.  

 • Ajutine näitus "Minu laulupeo lugu". 02.05.2019 - 13.11.2019. 

  Assauwe tornis avatud näitus räägib isiklikke lugusid laulupeost ja neil osalemisest. Näitusele eelnes inimeste mälestuste kogumise kampaania, mis inspireeris kuraatoreid neist moodustama ka osa väljapanekust.