Näituste kava 2019

SUURGILDI HOONE, Pikk 17 

 • Georg Ots, armastan sind.  

  Laulja ja näitleja Georg Ots (1920-1975) puudutas oma ande ja sarmiga miljoneid inimesi vähemalt kuuendikul planeedist Maa. Eestis hinnati teda kõrgelt, Venemaal ja Soomes lausa jumaldati. Omaaegsed poliitilised olud, eelkõige raudse eesriide haare, ja Otsa tagasihoidlik iseloom takistasid tal vallutamast ülejäänud maailma. Need, kes on tema talendist osa saanud – olgu siis raadio või televisiooni, ooperi- ja operetiteatri või filmilindi vahendusel – kinnitavad üksmeelselt, et Ots oli legend juba oma eluajal.

  Sajand pärast Georg Otsa sündi on paras aeg küsida, mis jääb legendist järele pärast tema surma? Milline koht oli ja on Georg Otsal rahva südames? Näitus püüab läbi austajate silmade mõtestada lahti Georg Otsa tähendust tema kaasaegsete jaoks ning ärgitab mõtlema tema panuse ja koha üle meie kultuuris. Näitus on avatud alates 18. oktoobrist 2019 ning jääb Suurgildi hoones külastamiseks kuni 31.mai 2020.
MAARJAMÄE LOSS, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

 • Anne Veski. Tähelend – veebruar 2020
 • Näitusel saab tutvuda Eesti ühe armastatuima lauljanna Anne Veski loominguteega. Näha saab glamuurseid lavakostüüme ning muud lauljanna töise elu juurde kuuluvat.

 • Tere, mina olen koer!oktoober 2020

  Näitus räägib koerast, inimesest ja ajaloost läbi mõlema silmade. Juba kiviajal oli inimesel vähemalt üks sõber – koer. Sajand tagasi lemmiklooma staatusse tõusnud ja käimasoleval sajandil inimese meeltepikenduseks saanud neljajalgsesse sõpra on läbi aja suhtutud erineval. Küll on koer olnud religioosse praktika objekt, teda on kardetud, temaga on seostatud mitmeid legende. Samas on ta ka olnud märkamatu tööloom, tema hind on olnud võrdne inimhingega või hoopis omaniku sotsiaalset staatust rõhutav aksessuaar. Niimoodi tõlgendame meie, inimesed, koera. Aga mida mõtleb koer? Äkki oleme meie hoopis koera kahejalgsed sõber, keda koer on läbi sajandite üritanud kodustada ja kasvatada läbi hirmu, töö ja mängu?

MAARJAMÄE LOSSI TALLIHOONE, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56


 • "Eurovisuaalne!" 15.05.2019 - 31.08.2019.  Pop-up Eurovisioonikostüümide näitusel saab näha efektseid ja ekstravagantseid Eestit erinevatel aastatel maailma suurimal lauluvõistlusel esindanud lauljate lavarõivaid.

FILMIMUUSEUM, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

 • "Eesti. Talu. Film."  11.05.2019 - 31.12. 2019. 

  Näituse selgrooks on 13 tuntud ja armastatud linateost aastatest 1927–2019. Filme saadavad filmitegijate mälestused ja mõtted, mis on kogutud intervjuude käigus. Lisaks ajaloolistele fotojäädvustustele filmivõtetest eksponeeritakse näitusel filmimeeskondade töövahendeid: kunstnike originaalkavandeid ja tehnilisi jooniseid. Kolmest filmist on valminud ka maketid. Need on võttekohad, mis on nüüdseks jäädavalt kadunud: mahajäetud tareke filmist „Mehed ei nuta“, lapsepõlves saadud filmielamusest mällu sööbinud kollide laanehurtsik „Nukitsamehest“ ja innovaatilist tehnilist lahendust esindav Reinu kõrgendatud põrandaga talu „Novembrist“.

EESTI TEATRI- JA MUUSIKAMUUSEUM, Müürivahe 12


 • Püsinäitus "Lood ja laulud"
  Esitame läbi teatri ja muusika lugusid, mis kuuluvad Eesti kirjandusklassikasse ja laule, mis on iga eestlase repertuaaris. Lugudel ja lauludel on kõikides kultuurides oluline roll. Lood ja laulud iseloomustavad inimesi ja ümbritsevat keskkonda ning hoiavad ühismälu. Lugudes ja lauludes avaldub rahvuse ja kultuuri eripära, aga ka sarnasus teiste rahvaste mütoloogia, ajaloo ning argieluga. Nende lugude ja laulude kaudu tutvustame Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogusid ning oma maa ajalugu, milles on oluline koht nii muusikal kui ka teatril. Muuseum muutub selle läbi veelgi mitmekesisemaks keskkonnaks, kus oma loomulikul viisil lõimuvad eesti teater ja muusika ajalukku.

 • Ajutine näitus "Minu laulupeo lugu". 02.05.2019 - 13.11.2019. 
 • Assauwe tornis avatud näitus räägib isiklikke lugusid laulupeost ja neil osalemisest. Näitusele eelnes inimeste mälestuste kogumise kampaania, mis inspireeris kuraatoreid neist moodustama ka osa väljapanekust.