Virtuaalmuuseum
Virtuaalnäitus: BALTI KETT
Virtuaalnäitus BALTI KETT

23. augustil 2014 möödus 25 aastat Balti ketist, mis on teadaolevalt suurim massimeeleavaldus Eesti ajaloos ja üks suurimaid maailma ajaloos. Eesti Ajaloomuuseum tähistab veerandsajandi möödumist monumentaalsest meeleavaldusest virtuaalnäitusega “Balti kett 25”.

Baltimaade Rahvarinnete poolt korraldatud poliitilise demonstratsiooni käigus võtsid 23. augustil 1989 üksteisel kätest kinni hinnanguliselt kuni 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedulast, moodustades nii läbi kolme maa ulatunud üle 600 km pikkuse inimketi. Sellega protesteeriti 50 aastat varem NSV Liidu ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa vahel sõlmitud lepingu, Molotovi-Ribbentropi pakti (MRP) salaprotokollide, vastu. MRP-iga piiritlesid kaks agressiivset diktatuurirežiimi omavahel mõjusfäärid Kesk- ja Põhja-Euroopas ning sellega oli avatud tee Teise maailmasõja puhkemiseks ja Baltimaade iseseisvuse hävitamiseks.

Eesti Ajaloomuusemi veebinäitusel "Balti kett 25" leiab kajastamist nii MRP tähendus kui ka selle tagajärjed. Balti keti teema all avatakse massidemonstratsiooni roll Baltikumi taasiseseisvumise protsessis laiemalt, ühtlasi on vaatluse all MRP hukkamõistmiseks korraldatud inimketi ettevalmistamine ja läbiviimine. Kuna tegemist on väga laialdasi rahvamasse haaranud emotsionaalse sündmusega, moodustab olulise osa näitusest Balti keti korraldajate ja osavõtjate lühimeenutustest koostatud mitmeplaaniline mosaiik.