Monumendid ja võim
picture

MONUMENDID JA VÕIM. Eesti Ajaloomuuseumi kogutud nõukogudeaegsete monumentide väliekspositsiooni kataloog

Autorid: Marek Tamm, Jaak Valge, Rita Valge
Toimetaja: Toomas Hiio
Koostaja: Inge Laurik-Teder
Fotode valik: Inge Laurik-Teder, Aleksander Metsamärt
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Graafiline disain: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Eesti Ajaloomuuseum 2020
Hind: 9 eurot

Eesti Ajaloomuuseumi välinäituse “Monumendid ja võim” kataloog tutvustab Maarjamäe lossi pargis eksponeeritud paarikümmet nõukogudeaegset monumentaalskulptuuri.

Ekspositsiooni moodustavad skulptuurid, mis on enamasti pärast Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamist oma kohtadelt eemaldatud. Monumentide kataloogi osa nagu ka näitus on üles ehitatud lähtuvalt nende isikute saatusest, kellele skulptuurid on püstitatud. Moodustuvad neli suuremat gruppi: Nõukogude Liidu liidrid Lenin ja Stalin, Teise maailmasõja kangelased, omade käe läbi ehk Nõukogude repressioonide käigus hukatud ja need, kes on langenud vaenlase käe läbi.

Raamatu esimeses peatükis „Monumendid ja võim“ kirjutavad Marek Tamm ja Jaak Valge Eesti monumentaalse mälumaastiku erinevatest kihistustest, millest kõige mahukam on just kõige viimane – nõukogudeaegne kommunistlik kihistus.

Rita Valge annab teises peatükis ülevaate nõukogudeaegsest monumentaalskulptuurist Eestis.

Kolmas ja kõige mahukam osa rikkalikult illustreeritud raamatust on pühendatud monumentidele Eesti Ajaloomuuseumi väliekspositsioonis. Jaak Valge ja Rita Valge tutvustavad nii kujutatud isikuid või sündmuseid kui ka monumentide sünni- ja mahavõtmise lugusid.

Kuna mitmed monumentide mahavõtmise lood on jäänud häguseks, siis loodame, et saame raamatu avaldamisega ka uut informatsiooni.

Eesti Ajaloomuuseumi väljaanne „Monumendid ja võim“ on ilmunud ka vene ja inglise keeles.