Ajaloobuss viib tutvuma Läänemaa lähiminevikuga
Muu asukoht
Ajaloobuss viib tutvuma Läänemaa lähiminevikuga
Ootame kõiki ajaloohuvilisi Ajaloobussi reisile 2. oktoobril 2021. Sõidame
ajaloodoktori ja arheoloogi Mati Mandeli juhtimisel Läänemaale. Tutvume erinevate põnevate kohtadega külastades nii Ridala kirikut kui vanimat puitmõisa. Reisi keskmes on aga Läänemaa lähiminevik, et tutvuda admiral Johan nn pitkapoiste võitlusradadega ning Otto Tiefi valitsuse põgenemisteega Läänemaale.

Vastavalt Vabariigi Valitsuse otsusele saab reisil osaleda esitades Covid tõendi.

Admiral Johan Pitka üleskutsel 1944. aasta septembris Eestit Punaarmee sissetungi eest kaitsma tulnud noorte meeste lahingukohad viivad meid Pääskülla, Kumna teeristile, Keila keskväljakule ja Haruteele

Põgari palvemaja ees ajaloodoktor ja ajaloobussi giid Mati Mandel. 2020. aasta.

Vaatame oma silmaga üle Risti raudteejaamas asuva küüditamismonumendi. Käime ära Hallimäe muinaslinnusel, mis olevat nime saanud huntidest (hallidest), keda omal ajal olevat seal palju nähtud. Edasi sõidame Ridala kanti ja peatume Põgari palvemaja juures, kus toimus Otto Tiefi valitsuse viimane istung. Palvemaja juures teeme juttu ka valitsuse liikmete saatusest. Järgnevalt viib bussi teekond hiljuti lõpliku kuju saanud suure põgenemise mälestusmärgi juurde Puise rannas, kus Mati Mandel räägib eestlaste põgenemisest Läände 1944. aastal.

Nn Breti kivid võluvad oma sõnumitega.

Kuna Ridala piirkonnas leidub palju huviväärsusi, siis tutvume keskaegse Ridala kirikuga, mis on pühendatud Maarja Magdaleenale. Peatume nn Breti kivide juures - Parila-Puise tee äärde külakunstnik Albert Kallasmaa (rahvasuus Breti) poolt oma kulu ja kirjadega püstitatud huvitavate kirjadega mälestuskivide juures. Meenutame seda traagilise saatusega, ent ometi end ajalukku jäädvustanud meest.
Reisi viimaseks huviväärsuseks on Eesti vanim säilinud puitmõis Keskveres.

Keskvere mõis.
Foto: erakogu

NB! Palume osalejatel jälgida bussisõidul ohutusreegleid ja Terviseameti soovitusi.
Vastavalt Vabariigi Valitsuse otsusele saab reisil osaleda esitades Covid tõendi, milleks on:
1. Vaktsiinipass
2. COVID-19 läbipõdemist kinnitav tõend
3. Negatiivset testitulemust kinnitav tõend (PCR testi tulemus kehtib 72 tundi, antigeeni testi tulemus 48 tundi).

Väljasõit kell 9.00 Tallinnast Maarjamäe lossi parklast (Pirita tee 56, Maarjamäe bussipeatuse juures, trepistiku all). Saabumine Tallinna u kell 18.

Retkel on palju liikumist ka õues ja kõrge rohu sees. Pange selga ilmastikukindlad rõivad ja jalga vettpidavad jalanõud, soovitavalt kummikud või matkajalanõud. Ilm on heitlik, võib tulla ka vihma.

Pileti hinnaga 23 eurot saab osta SIIT!  Hind sisaldab kodust lõunat.

Ajaloobussi toetab: