Mart Saare
Teatri- ja muusikamuuseum
Mart Saare "Kogutud laulud II" esitlus
10. märtsil kell 18.00 esitlevad Iris Oja, Atlan Karp ja Kadri-Ann Sumera uut Mart Saare laulude albumit.

Mart Saare "Kogutud laulud II" plaadil on 34 laulu. Esitlusel kõlavad valitud laulud ja esinejatega vestleb Saare-fänn Riina Roose.

Esitlus on tasuta.

Mart Saar (1882-1963) oli üks eesti esimesi professionaalseid heliloojaid ja tänini meie kõige viljakam laulumeister. Tema enam kui 150 soololaulu seas on muusikat kõikvõimalikes eri stiilides, laene ja kohandusi rahvamuusikast, väga keerulisi ja väga lihtsakoelisi teoseid. Kõiki neid iseloomustab üks – leidlikkus, igavesti otsiv vaim ja detailipeenus. Paljud Saare laulud on eesti lauljate repertuaaris oma koha leidnud, aga lisaks tuntud ja armastatud lauludele on tal väga palju ka neid, mis on seni jäänud varju ja samuti päris mitmeid, mis pole siiani ei noodina välja antud ega ammugi mitte salvestatud. Oleme ette võtnud ambitsioonika ülesande tuua kuulajani kõik Mart Saare säilinud soololaulud, nende hulgas ka selle suure hulga, mille ainsa säilinud noodi leidsime Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivist. Ühtekokku peaks Mart Saare laulud täitma viis CD-albumit, praeguseks valmis teine plaat – ja just seda me esitleme.

Plaadil laulavad metsosopran Iris Oja ja bariton Atlan Karp, klaverit mängib Kadri-Ann Sumera. Plaadil on 34 laulu, neist vähemalt 8 teadaolevalt varem mitte kunagi salvestatud. Laulude seas on nii kunst- kui rahvalaule autori igast loomeperioodist – tahtsime, et iga plaat ka eraldi annaks kuulamiselamuse ja ülevaate autori eri stiilidest. Sellele teisele plaadile on kogunenud õige suur valik just päikeselisi, pigem helge toonusega teoseid, aga muidugi ei puudu ka traagika ja tormakus.