Näitused
Suurgildi hoone
Legendide kamber

Legendide kamber Suurgildi hoones

Eesti Ajaloomuuseum uuendas osaliselt Suurgildihoone püsiekspositsiooni, tuues maja keldrikorrusel vaatajate ette valiku haruldasi esemeid, millega on seotud põnevad legendid. Näitusel on aukohal Tallinna raeapteegi renoveerimise käigus leitud pudel, millesse peidetud kiri räägib loo aastast 1827.

Muuseumide loomise traditsioon on alguse saanud inimeste huvist ebatavaliste esemete vastu. Eesti Ajaloomuuseumi vanimad kollektsioonidki on kokku pannud ärksa meelega kultuurihuvilised baltisakslased, kes hakkasid vanu või lihtsalt ebatavalisi „imeasju“ alles hoidma ja sõpradele demonstreerima. Vahel muutis eseme põnevaks selle tuntud omanik, vahel ennekuulmatu tekke- või avastamislugu, vahel aga hoopis veider materjal või kummaline otstarve.

Legendide kambris on eksponeeritud legendaarsetele kaupmeeste- ja käsitööliste organisatsioonidele kuulunud rariteete nt Tallinna kirstutegijate karikas ja Tartu tõldseppade uhke ametikepp, tuntud ja vähemtuntud linnakodanike kodudest pärit huvitavaid olme- ja hinnalise väärisesemeid nt hõbedast-kullast veinikann, suurendava luubiga vigurpeegel ja võimas pissipott ning lisaks uskumatuid leide paksu seina seest ja sügavalt maapõuest. Ühtlasi saab vaataja minevikust nii mõnegi hea idee, kuidas tänapäevalgi võiks voodit ja varbaid soojendada või kuidas juues vuntsid kuivaks jääksid.

Kokku on „Legendide kambris“ välja pandud 88 haruldast eset, millest nii mõnedki on avalikult eksponeeritud esmakordselt.

MEESKOND:

Kuraatorid: Anne Ruussaar, Maia Madar
Projektijuht: Triin Kerge
Kunstnik: Aime Andresson
Konservaatorid: Liisu Ristal, Theodora Kormpaki
Tehniline teostus: Koit Annus, Riho Ints

Kajastused meedias:


  • Fotosid, autor Vahur Lõhmus