Ajaveeb
|
Autor: Marju Raabe
Mündid kukrus, kukkur vööl
Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogus on üle 300 erineva koti. Tänases postituses toome teie ette viis kaunist ja põnevat rahakukrut. Neid iseloomustab see, et nad on nö suka- või soolikakujulised ning neisse pandud peenraha on hoiul kukru otstes. Kukru keskmises osas on lõhe, millest mündid või ka pisemad väärisasjad otstesse poetatakse. Selleks, et kukru sisu välja ei pudeneks, on rõngakesed, mida liigutades saab kotisuud sulgeda.Selliseid rahakukruid kandsid nii mehed kui ka naised. Kukruid kanti üle vöö või värvli riputatuna rõivaste peal või all. Kukrut võidi ka käes kanda, kuid keha ligi oli see varaste eest kindlamalt kaitstud.
Kukruid valmistati erinevates tehnikates – õmmeldi kangast ja kaunistati tikandiga, kooti varrastel, heegeldati. Väga menukad olid 19. sajandil helmestega kaunistatud kukrud.
Kukrute kasutamine taandus paberraha leviku laienedes.

Siidist õmmeldud kukkur on kaunistatud värvilise tikandiga. Ühel otsal on kujutatud meelespealillede varreke ning selle all on tekst “Pour Souvenir” (mälestuseks – pr k.) ja monogramm. Teisel otsal on lehtedega oks ja selle kohal tekst “Sois heureux” (ole õnnelik – pr k.). Kukru otstes on kaunistuseks lillast paelast tutid ja keskosas on 5 cm pikkune lõhe. Rõngakesed on kaetud kangaga ja kaunistatud tikkereaga.
Kott kuulub Tallinna raeapteekri Johann Burchardi (1776-1838) kollektsiooni “Mon Faible” (minu nõrkus – pr k.).

AM _ 9377 TE 121

Kukkur on kootud rohelisest puuvillasest lõngast. Keskmine osa on koekirjaline, parempidises koes kotiosad on kaunistatud mõne väikese helmega. Kokkuõmblemisel on keskossa jäetud 12 cm pikkune ava ja sulgemiseks on kaks metallist võru. Kukru otstes on metallist ripatsid – ühes otsas neli ja teises üks.
Kukkur on valmistatud umbes 1910.-1915. aastal ja pärineb arvatavasti Venemaalt.

AM _ 18675 TE 718

Tumeroheline helmestega kaunistatud kukkur on heegeldatud puuvillasest lõngast. Kukru keskmine osa on otstest tunduvalt kitsam ja hõredam. Avade sulgemiseks on kaks metallist rõngast.
Kukkur on valmistatud 19. sajandi lõpus või 20. sajandi alguses ja kuulus annetaja isale, kes elas 20. sajandi alguses Peterburis.

AM _ 26012 TE 1616

Triibuline kukkur on heegeldatud värvilistest puuvillastest lõngadest ja sukakujuliseks kokku õmmeldud. Heegelread on vaheldumisi kinnissilmustest ja sammastest. Kukru keskel on ava. Otsad on kaunistatud metallrõngastest ilustustega, millel on tillukesed metallist kuulikesed.
Kukkur on leitud Tallinnast.

AM _ 30122 TE 2211

Rohelise-valgetriibulisel siidist kukrul on otstes kaunistuseks tutid ja ava sulgemiseks kaks puidust tumerohelise siidiga üle mähitud rõngakest. Valgetel triipudel on mustast niidist õmmeldud (tänaseks küll suures osas hävinud) tekst: “CATERINE VOUS ... OFFRE ... MAY 1779”.
Kukkur pärineb Eestimaa Kirjanduse Ühingu muuseumi kogust.
Praegu on seda kukrut (koos paari teise kotikesega) võimalik näha väljapanekul “Ratsa rikkaks?!” mündikambris Suurgildi hoones.

AM _ 9386 TE 56