Filmimuuseumi lugu
picture

Eesti Filmimuuseum asutati 2006. aasta sügisel eesmärgiga väärtustada Eesti filmiajalugu. Filmimuuseum on kujunemisjärgus muuseum, mille kogudes on ekraniseeringutes kasutatud kostüüme, rekvisiite, Eesti filmiajalugu puudutavaid fotosid, käsikirju, dokumente, meeneid, trükiseid ja kinotehnikat. Suurim hulk materjali puudutab legendaarset filmistuudiot Tallinnfilm.

Lisaks kogumisele ja säilitamisele tegeleb filmimuuseum filmikunsti tutvustamisega teemanäituste ja ürituste kaasabil. Eesti filmi 100. sünnipäeval, aastal 2012, avati Maarjamäe lossis esimene näitus siinsest filmiloost: "SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand".

Praeguseks on filmimuuseumile kerkinud oma maja Maarjamäe lossipargis. Uus hoone avati 4. oktoobril 2017 näitusega "DUUBEL ÜKS".

Filmimuuseumisse juhatab lossiparki läbiv "punane vaip", millel kõndides võib end tunda filmistaarina. Filmiallee juhatab külastaja läbi siinse kinoloo, avades seda mänguliste kunstiteoste vahendusel. See juhatab sisse näituse, milles heidetakse pilk Eesti filmi ajaloole ning maailma filmiareeni telgitagustele, kutsutakse uurima liikuva pildi salapärast elu ja antakse võimalus olla ise filmitegija rollides.

Hoones on oluline koht 210-kohalisel kino- ja konverentsisaalil, kus saab korraldada nii filmilinastusi kui ka kõige esinduslikumaid üritusi. Erilised filmisündmused pakuvad võimaluse veeta aega näiteks ajaloo- või tummfilmide seltsis.

Filmimuuseumi arhitektuuriprojekti autorid on BOA OÜ ja Innopolis Insenerid OÜ, sisearhitektuurilahenduse on loonud Ville Lausmäe.

Vaata Filmimuuseumi hoone kerkimist: