Näitused
VELJO TORMIS – rahvalauluga loodud maailm
Teatri- ja muusikamuuseum
VELJO TORMIS – rahvalauluga loodud maailm
19.6.2020 - 15.11.2020

7. augustil möödub 90 aastat helilooja Veljo Tormise sünnist. Teatri- ja muusikamuuseum tähistab juubeliaastat Assauwe tornis avatud rändnäitusega „VELJO TORMIS – rahvalauluga loodud maailm“, mille keskmes on tema mitmekülgse loomingu kaalukaim osa – regilaulul põhinevad teosed.

Austusest rahvaviisi vastu ja selle põhjalikust tundmisest olid kantud nii Tormise helilooming kui ka kirjatööd, avalikud esinemised suurtel konverentsidel ja ülesastumised väiksemates seltskondades, kutseliste või harrastuskooride proovides. Näitusel heidamegi pilgu sellele, kuidas Tormis rahvalauluni jõudis ning seda oma loomingus kasutas, kuidas ta rahvalaulu mõtestas ja teistele jagas. Tähelepanu all on helilooja tähtteosed, mis on toonud talle kuulsust nii kodu- kui välismaal.

Tormise 90. sünniaastapäeval on sobilik endalt muusikateadlase Urve Lippuse eeskujul küsida: „Selle asemel, et lõpuks kinnitada, et Tormis on üks väljapaistvamaid, soovitaksin ma korraks mõelda, milline oleks meie praegune laulurepertuaar, kui sealt Tormise lood järsku ära kaovad. Kuidas meeldiks?“

Näituse meeskond:
Kuraatorid: Ene Kuljus ja Kaisa Luik
Projektijuhid: Kristo Matson ja Laura Kipper
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Kujundus: Polaar Studio OÜ
Tõlge: Tõlkebüroo Muupel

Foto: Tõnu Tormis