Filmikohver
Kevade (programmiga)
Filmimuuseum
Kevade (programmiga)

Sobib põhikooli II ja III astmele

Märksõnad: kirjandus, eesti filmiklassika, vanaaja kool, inimsuhted, esimene armastus, ausus

Arvo Kruusemendi esimene iseseisev film Oskar Lutsu samanimelise jutustuse ainetel toob vaataja ette juhtumised ühes Eesti kihelkonnakoolis ühe õppeaasta jooksul 19. sajandi lõpul. Lüüriline, lustakas ja helge noorpõlvelugu on valitud läbi aegade parimaks eesti mängufilmiks.

Paunvere kihelkonnakooli klassituba. Siin istub veidi kohmetu Arno Tali (Arno Liiver), tema kõrval energiast pakatav vembumees Joosep Toots (Aare Laanemets); seal punapäine Jorh Aadniel (Margus Lepa), rätsepmeister Kiire (Ervin Abel) poeg, kellega alatasa juhtub äpardusi. Asjalik talupoiss Tõnisson (Ain Lutsepp) ei jäta ühelgi vahetunnil oma leivakotti unarusse, heleda juuksepahmakaga Imelik (Rein Aedma) on pühendunud kandlemängule. Ja seal on muidugi ilus pikapatsiline Raja Teele (Riina Hein) Arno naabertalust. Arno hakkab Teelega koos kooliteed käima ning saab tunda esimese armastuse võlu, mis paneb teda eluga riskima, ja valu, kui tujuka tüdruku tähelepanu temast ära pöördub. Tõnisson pihib talle oma süüteo, mille eest on karistatud teist inimest. Arnol on valida, kas varjata sõbra saladust või seada õiglus jalule. Läbielatud rõõmud ja kurvastused aitavad õrna hingega poisil leida teed iseenda juurde. Talle on toeks südamlik ja mõistev õpetaja Laur (Leonhard Merzin) ning elutark kellamees Lible (Kaljo Kiisk), kellega saab arutada maailma asju. Kooliaasta sisse mahub nii mõndagi – suur kaklus kirikumõisa poistega, jõulude tähistamine, Tootsi vembud, Kiire ristsed, arveteklaarimine saksapoistega ning palju muud meeldejäävat, enne kui jõuab kätte kevade.

Režissöör: Arvo Kruusement, 1969  

Pakume kinovaatamist koos hariva eel- ja järeltegevusega. Õppematerjalid on koostatud filmi põhjal ja läbivad Filmimuuseumi ekspositsiooni.

Tööleht: kevade-tooleht 2024.pdf
Vastused: kevade-vastused 2024.pdf

Kestus (programmita): 1h 23 min
Kestus (programmiga): u 2 h (30 min eel- ja järeltegevus muuseumis, 1.5 h filmi vaatamine)

Palume saata päring minimaalselt 1 nädal enne programmi võimalikku toimumisaega.

Hind programmita: 4 eur / õpilane
Hind programmiga: 6 eur / õpilane

Grupi suurus minimaalselt 20 õpilast.

Lisainfo ja filmide tellimine:
tellimus@ajaloomuuseum.ee 

PS: Õpetajal on võimalus ka küsida mõnda endale ja klassile meelepärast kodumaist või maailmafilmi. Võimalusel organiseerime selle teile vaatamiseks.