Sündmused
VÄLJA MÜÜDUD! Ajaloobussiga Mulgimaale
Muu asukoht
VÄLJA MÜÜDUD! Ajaloobussiga Mulgimaale

Laupäeval, 3. juulil 2021 reisime Ajaloobussiga vaatama Mulgimaad ning sealseid linnuseid ja kirikuid. Mulgimaad tutvustab arheoloog ja ajaloomuuseumi teadusdirektor Krista Sarv. 

PILETID ON VÄLJA MÜÜDUD!

Reisi sihtpunktiks on Mulgimaa ristiusustamise- ja 16.-17. sajandi sõdadeaegsed linnuste kohad ja kivilinnused, nende karismaatilised omanikud, lood ja legendid. Loomulikult tuleb juttu ka Mulgimaast ja mulkidest.  

Marsruut viib meid Suure-Jaani kaudu Liivimaa lõunapoolsele kaitseliinile muinas- ja keskajal: Tarvastusse, Helmesse ja Karksisse. Alustame sakalaste legendaarse pealiku Lembitu kodulinnuse Lõhaverega. Eesti enimuuritud linnus on hea koht ühe muinaslinnuse geniaalsuse ja ristiusustamisaegse sõjakunsti lahti arutamiseks. Sealt viib tee edasi kõige olulisema tähtsusega kindlusteni nii Liivi sõjas kui ka Poola-Leedu sõdades. Külastame Paistu kiriku varemeid, vaatame üle Halliste kiriku ja kui Mulgimaal olla, siis tuleb teha peatus ka mulgi häärberi juures.

Reinhold von Anrepi mälestusmärk Kärstna Kabelimäel

Edasi viib tee ühe Liivimaa kõige võimsama linnuse, Karksi ordulossi, varemetele, mille ajalugu vürtsitab ka linnuse kuulumine hertsog Magnusele 16. sajandil. Vaatame Liivi ordu luigelaulu tunnistajaks olnud Helme linnuse varemeid, millega käib kaasas ka Mulgimaa kirjaniku August Kitzbergi poolt suureks kirjutatud noore neiu Maimu legend. Käime ära Helme kiriku varemete juures. Seejärel sõidame vaatama nn Kärstna lõvi - tutvume von Anrepite mälestusmärgiga. Muidugi külastame ka orduajal Viljandi majanduslinnuseks olnud Tarvastu linnust, mis elas üle nii leedukate kui venelaste rünnakuid. Kõik need linnused asuvad Mulgimaa tuumikalade imekaunites kohtades Viljandi ja Halliste ürgorgude kallastel, neid ühendavad vanad ilusad teed ning vaated linnusemägedelt on ülevad pannes unustama seda sõdadest ja intriigidest koosnevat ajalugu.  

Ajaloobussi reiside väljasõit on Tallinnast Maarjamäe ajalookeskuse parklast (Pirita tee 56) kell 9.00. Tagasi Tallinna jõutakse orienteeruvalt kell 20.30.

Osalemise tagab ette ostetud pilet. Piletihind: 23 eurot. Hinna sees on lihtsad kodused lõunad. Osalejatel soovitame riietuda ilmastikule sobivalt ja panna mõnusad jalanõud, millega saab liikuda maastikul.  Piletid on välja müüdud!

NB! Palume osalejatel jälgida bussisõidul ohutusreegleid ja Terviseameti soovitusi. Juhul, kui teil on viimase kahe nädala jooksul esinenud haiguse sümptomeid või olete kuni 14 päeva enne retke algust kokku puutunud inimes(t)ega, kellel on diagnoositud koroonaviirus või esinevad asjakohased sümptomid, siis palume reisile mitte tulla.

Ajaloobussi toetab: 
Päise fotol Tarvastu linnus. Foto autor: Inge Laurik-Teder