Sündmused
Õpituba
Maarjamäe loss
Õpituba "Moodne köök moodsas kodus. Kodu moderniseerimine 20. sajandi alguses"

Laupäeval, 17. märtsil 2018 kell 13.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn) õpituba teemal “Moodne köök moodsas kodus”. Kunstiteadlane KAI LOBJAKAS (Eesti Tarbekunsti- ja disainimuuseum) räägib lähemalt kodu moderniseerimisest.

Köök, mida on nimetatud kodude laboratooriumiks on teinud 20. sajandi vältel läbi tohutu arengu.  Suuremate muutuste keerisesse sattus köök sajandi alguskümnenditel, mil selle ümberkorraldamisele hakati tähelepanu pöörama eelkõige efektiivsuse seisukohast. Näiteks tõi Aleksander Remmel raamatus „Otstarbekohane ja kaunis kodu“ (1937) ühe saksa inseneri arvutused, et ebaotstarbekohase köögi paigutusega kõnnib perenaine aastas u 450km rohkem kui otstarbekohases köögis. Samuti tõid muutusi kaasa ka arusaamad hügieenist, naise positsioonist ja sõjajärgsest eluasemekriisist.

Pildil on ebaotstarbekohane ja otstarbekohane sisustuse paigutus köögis. Punktiiriga on märgitud liiklemine, mis kordub iga söögikorra ajal ja esimesel plaanil on hulk asjatuid käike. Ajakirjast Taluperenaine 5/1930Eestisse jõudsid kõige värskemad ideed eelkõige ameerika ja saksa näidete toel. Kodukeskkonda käsitleti ajakirjandusväljaannetes nagu Kaunis kodu, Maret, Taluperenaine, Majaomanik, Eesti Naine jt ning tollal üsna kiiresti kasvava hulga kodumajandust puudutava kirjanduse kaudu. Siit sai alguse köögi tähenduse ümbermõtestamine mitme kümnendi vältel.  
Osalustasu 3 eurot.
Osalemine eelregistreerimisel. Selleks täida siin all olevad lahtrid!

Õpitubade sarja toetab:
Email again: