Sündmused
TIFS - Liidust liitu. Varased euroskeptikud eesti animatsioonis
Filmimuuseum
TIFS - Liidust liitu. Varased euroskeptikud eesti animatsioonis
Tallinna Rahvusvahelise Filmiklubi ehk TIFSi 2023. aasta viimane seanss toimub laupäeval, 16. detsembril kell 13:00. Seekord on teemaks liidust liitu ehk varased euroskeptikud Eesti animatsioonis:
  • “Hotell E” režissöör Priit Pärn 
  • “Kapsapea” ja "Kapsapea 2 ehk Tagasi Euroopasse" režissöör Riho Unt
Nõukogude Liidu lagunemise järel püüdis Eesti kaugeneda vene mõjusfäärist ning siduda end võimalikult kiiresti Lääne-Euroopa organisatsioonide võrgustikuga ja saada seeläbi ka praktikas osaks Euroopast. Taotlus Euroopa Liiduga liitumiseks tehti juba 1995. aastal, Euroopa Liidu liikmeks sai Eesti aga alles 2004. aastal. Samal aastal sai Eestist ka NATO täieõiguslik liige.
Vahepealset kümneaastast üleminekuperioodi iseloomustas aga teatud ebakindlus ja teadmatus tuleviku suhtes. Kuigi riigi ametlik poliitika oli selgelt suunatud Läänele, tulid filmivaldkonnas, animatsioonis, valmis huvitavaid filme, mis võtsid pigem skeptilisema või vähemalt iroonilisema positsiooni.
Priit Pärna „Hotell E“ valmis juba 1992, ehk üks aasta pärast taasiseseisvumist ning on hea anarhismi näide, sest euroskepsis oli tol ajal midagi mõeldamatut. Film vastandab taas reljeefselt Ida ja Lääne, karikeerides mõlemat ja pakkumata tegelikult ühtki konkreetset lahendust, milles ju ongi Eesti traagika, geograafilisest aspektist vaadatuna. Meie ees on vaid valik valida pool.
Sellele sekundeerib ülipopulaarne 1993. aasta film „Kapsapea“ – kahe Oskar Lutsu teose adaptatsioon – ja 1997. aasta järjefilm Kapsapea 2. Mõlemad on puhas jantkomöödia, millele annab ajastu märgi toonane välispoliitika.

Piletid, hinnaga 8/6 eurot, on saadaval SIIN!


Piletiga saab tasuta külastada Maarjamäe lossis avatud näitust “Minu vaba riik".