Sündmused
TIFS - Lilja 4-ever
Filmimuuseum
TIFS - Lilja 4-ever

20. aprillil kell 13 linastub Filmimuuseumi rahvusvahelises filmiklubis (Tallinn International Film Society või lühidalt TIFS) rootsi režissöör Lukas Moodyssoni mängufilm “Lilja 4-ever”, mille sündmustik ja tegelaskujud on tihedalt Eestiga seotud, kus ka film suures osas üles võeti.

TIFSi kinopiletitega saab seansside järel TASUTA Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis asuvale näitusele “Minu vaba riik”, mis aitab filmides käsitletut edasi avastada.

TIFSi filmiprogrammi kuraator, auhinnatud filmikriitik ja raamatu “101 Eesti filmi” autor Tristan Priimägi, on kirjutanud seansist nii:

Lilja (Oksana Akinšina) elab vaesues ühes räämas Ida-Euroopa linnas ja unistab paremast elust. Ema poolt maha jäetuna jääb Lilja omapead ning hakkab suures rahapuuduses tööle prostituudina. Ta kohtub Andreiga, kes pakub paremat tööd Rootsis.  

Kuigi “Lilja 4-everi” toimumiskoht on filmis jäetud anonüümseks, põhineb see üsna täpselt leedu tüdruku Danguole Rasalaite elul, võtted aga toimusid suures osas Eestis. Lilja elab Paldiskis, palju filmiti aga ka Tallinnas – Koplis ja Lasnamäel. “Lilja 4-Ever” oli üks esimesi taasiseseisvunud Eestis üles võetud välismaise tipplavastaja filme, nii et sellisena ka Eesti filmiloos oluline. 

Ennekõike on “Lilja 4Ever” aga märk Ida-Euroopaga toona seondunud vaesusfetišismist, mille järelkaja on tunda isegi veel tänasel päeval. Berliini müüri, NSV Liidu ja nendega koos ka raudse eesriide langemine tõi avalikkuse ette Euroopa kahe erineva ideoloogia all elanud pooluste erinevused, nii mõttelaadis kui materiaalses elatustasemes. Uute mängureeglite järgi ummisjalu ümber kujunev Metsik Ida tootis hulgaliselt kriminaalseid ja naturalistlikult sotsiaalkriitilisi narratiive, mis rahuldasid turvalise Läänemaailma ihalust põneva ja ohtliku järele. Tõestuseks ka “Lilja -Everi” suur rahvusvaheline edu: esilinastus Veneetsia festivali võistlusprogrammis, viis rootsi riiklikku Guldbagge filmiauhinda (parim film, lavastaja, stsenaarium, näitlejanna ja operaator) ning Rootsi esitas selle ka Oscarile võõrkeelse filmi kategoorias. Valikut saatis küll skandaal, sest filmi peakeel ei ole rootsi keel, kuid arupidamise järel filmi siiski ei diskvalifitseeritud. 

Lukas Moodysson ise ei pea “Lilja 4-Everit” üheks oma parimaks filmiks, võib kahtlustada, et just sel põhjusel, et aeg on paljastanud osalt selle ekspluatatiivse iseloomu. Oma aja märgina eesti filmi arenguloos on sellel aga oma koht olemas.

Film linastub ingliskeelsete subtiitritega.
Piletid, hinnaga 8/6 eurot, on saadaval SIIN!

Vanusepiirang K16