Näitused
Loodusemees Panso
Teatri- ja muusikamuuseum
Loodusemees Panso
26.11.2020 - 20.5.2021

Kõik teavad teatrimees Pansot. Tänavu 30. novembril möödus sada aastat Voldemar Panso sünnist. Sel puhul avati Teatri- ja muusikamuuseumis näitus Pansost, aga hoopis teise nurga alt. 

Kui kõik teavad teatrimeest Pansot, siis tegelikult oli ta ka loodusemees Panso. Vähem tuntud, kuid kaugeltki mitte vähetähtis. Mees, kes alustas lihtsalt sõpradega matkamisest, jätkas Eesti Looduseuurijate Seltsis ja kellest sai lõpuks Eesti Looduskaitse Seltsi üks asutajatest ühes legendaarse looduse- ja kirjamees Jaan Eilartiga. Looduskaitse Seltsis ta ka lõpetas oma avaliku elu: seltsi piirkondlikul kokkutulekul loetud Kersti Merilaasi "Mullakaevaja" 1977. aasta augusti keskel jäigi tema viimaseks avalikuks esinemiseks.

"Loodusemees Panso" - selle näitusega annab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum oma panuse, et tuletada meelde tema elust üks veidi unustusse jäänud peatükk. Voldemar Panso armastas öelda, et ta käib looduskaitserahva üritustel õppimas, kuidas teater võiks areneda - kui oleks samasugune "looduserahvale" omane üksmeel, vaikus ja kord. Näitusel eksponeeritud fotodelt, tõsi küll, paistab muudki kui vaikust ja korda. Näeme neil ajastu vaimu, elujanu, uudishimu ja sõprust. 

Pärast näituse lõppu toimub reedel, 21. mail kell 14  muuseumi õues avalik oksjon näituse „Loodusemees Panso“ fotodest. Tööde müügist saadud tulu annetab muuseum loodava Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli tudengeid toetava fondi seemneks.  Oksjonil müügile tulevate töödega saab tutvuda SIIN. 

Näituse kunstnik on Liina Tepand, kuraator Piret Simson. Töögrupp: Marika Palu, Simmo Priks, Mart Laul, Madli Pärn ja Madis Mikkor.

Täname OÜ Elavad Pildid ja Aleks Märtson, ERR, ERM ja Eesti Rahvusraamatukogu.