Näitused
Suurgildi hoone
Tulekul! Ülo Sooster. Vangla ja armastus
8.3. - 22.6.2024
Näitus „Ülo Sooster. Vangla ja armastus“ avaneb Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones 8. märtsil 2024

Näitus on avaürituseks kunstnik Ülo Ilmar Soosteri (1924–1970) 100. sünniaastapäevale pühendatud sündmuste sarjale. Soosterit peetakse üheks eesti ja nõukogude modernismi eredaimaks esindajaks.

Näitus „Ülo Sooster. Vangla ja armastus“ on SA Sooster Foundationi ja Eesti Ajaloomuuseumi ühisprojekt, mis kirjeldab kunstniku loometee algust. Soosteri elus oli kolm märgilist paika: Hiiumaa (kodu), Tartu (Tartu Riiklik Kunstiinstituut) ja Karaganda (vangilaager). Kõik need paigad on jäädvustatud ka kunstniku maalidel ja graafikas. Vaataja saab tutvuda Soosteri Hiiumaalt pärit andeka perekonnaga ning õppida tundma 1940ndate aastate Tartu Riiklikku Kunstiinstituuti ja kunstniku kaasüliõpilasi. Lõpuks pakub näitus valikut Soosteri vangilaagris tehtud töödest. GULAGi ja armastuse teema läbib kogu ekspositsiooni. Ülo Sooster arreteeriti 1949. aastal koos viie kunstnikust sõbraga. Karaganda vangilaagris tuli viibida seitse pikka aastat, kuid sellesse aega mahtus ka helgemaid hetki – just seal kohtus Sooster oma armastatu, tulevase naise Lidia Serhiga.

„Ülo Sooster. Vangla ja armastus“ on näitus-jutustus ande jõust, armastusest ja püüdlusest vabaduse poole. See on ühtlasi hingestatud õppetund ajaloost. Näitusekülastajal on unikaalne võimalus näha Soosteri perekonnale kuuluvat laagrijoonistuste kollektsiooni, aga ka maale ning graafikat Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Hiiumaa muuseumi, Eesti Kunstiakadeemia ning eraisikute kogudest. Väljapanekut täiendavad koopiad haruldastest fotodest ja arhiividokumentidest.

Näitus „Ülo Sooster. Vangla ja armastus“ on Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) avatud 8. märtsist 22. juunini 2024. Näitusega kaasnevad ekskursioonid ja loenguprogramm.

NB! 4. märtsil kell 18.45 toimub kinos Sõprus Ülo Soosterile pühendatud filmiseanss ja vestlusõhtu, kus osalevad Tenno Pent Sooster, Ksenija Remezova ja Lilia Võjugina. Üritus on vene keeles. Lisainfo ja piletid leiab SIIT!

Kuraatorid: Tenno Pent Sooster, Ksenija Remezova

Arhitektuurne disain: Vitali Valtanen

Graafiline disain: Julia Valtanen

Projektijuhid: Mikhail Ayvazov (Sooster Foundation SA), Kristi Leps (Eesti Ajaloomuuseum)

Toetajad: Sooster Foundation SA, Eesti Kultuurkapital