Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Avatud on Tallinna Ülikooli tudengite näitus fosforiidisõjast
Alates 20. augustist on Maarjamäe lossis püsinäituse "Minu vaba riik" viimases ruumis avatud Tallinna Ülikooli üliõpilaste pop-up näitus “Kuhu lähed, Virumaa? Fosforiit - sõber või vaenlane?“, mis on seotud 21.-25. augustil toimunud rahvusvahelise keskkonnaajaloo konverentsiga Boundaries in/of Environmental History (“Keskkonnaajaloo piirialad”).

Näitus tutvustab fosforiidisõda (1987) kui Eesti keskkonnaajaloo ühte kõige olulisemat verstaposti. See annab ülevaate fosforiidi kaevandamise mõjust Eestile ja eelkõige Ida-Virumaale ning võtab fookusesse ka kaevandamise ümber puhkenud konfliktid. Fosforiidisõda esitatakse peamiselt Eesti suuremate keskuste – Tallinna ja Tartu – vaatenurgast, kus toimusid ka kõige suuremad protestiaktsioonid. Näitusel tuuakse uudsena kuuldavale virumaalaste hääl, mis on olnud fosforiidisõja ajaloos, muuseumides, õpikutes jm alaesindatud. Näituselt leiab ka vastuse küsimustele, kui kaua on fosforiiti Eestis kaevandatud ning kuidas on kaevandamisse ning sellest tulenevatesse keskkondlikesse ja sotsiaalsetesse probleemidesse läbi aegade suhtutud.

Pop-up näitus valmis Tallinna Ülikooli õppeaine ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus) raames, mille käigus andsid erinevate erialade üliõpilased oma panuse projekti õnnestumiseks.

Projekti juhendajad on Linda Kaljundi (TLÜ), Anu Printsmann (TLÜ), Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum) ja Olev Liivik (Eesti Mälu Instituut).

Näituse autorid on TLÜ üliõpilased Sander Altrov, Reigo Andok, Emeline Bon, Henri Hinn, Laura Hirvoja, Agnes Kaasik, Elza Larssen, Robert Lätt, Casper Lohk, Erki Maido, Eike Mandre, Tambet Muide, Liisi Ploom, Marek Põder, Mergan Sirk, Kadri Sulp, Henri Olavi Suomalainen, Christian-Philip Tammerik ja Allar Tui.