Uudised
|
Autor: Eesti Ajaloomuuseum
EESTI FILMIMUUSEUM ON AVATUD!

Maarjamäe lossi pargis asuv Eesti Filmimuuseum avas 4. oktoobril 2017 uksed püsinäitusega "Duubel ÜKS". 

Eesti Ajaloomuuseumi juures tegutsevasse Filmimuuseumisse juhib läbi lossi pargi filmiallee. „Punase vaibana“ kulgevat alleed ilmestavad Jass Kaselaane skulptuurid, mis on inspireeritud Eesti filmiloost.

Filmimuuseumi esimene näitus võtab filmitegemise protsessi pulkadeks lahti ja jagab kõigile filmi tegemise ning filmitegijate saladusi. Näitusel liigutakse läbi erinevate filmitegemise etappide justkui kaamerataguses maailmas – aimu saab stsenaariumi, võttepaiga, montaaži, valguse ja heli rollidest ühe hea filmi juures. On võimalus kuulata paljude filmitegijate lugusid, hüpata filmimuusika rongile, astuda läbi esilinastusele juhatavalt punaselt vaibalt ning mõtiskleda kriitikute kinokambris. Maagiline illusioonide ruum rabab üleelusuuruste masinatega – kaadervärgiga, mille kõik osad rassivad ühise eesmärgi nimel – et pilt lõpuks ometi liikuma saaks. Filmi sünniajast, 19. sajandist, inspireeritud masinad kutsuvad uurima ja katsetama, kuidas pilt liikuma saadi. Näitusel saab end ka filmitegijana proovile panna – nn green screen stuudios saab igaüks video salvestada. 

Näituse peakuraator on Filmimuuseumi juhataja Maria Mang, kuraatoriteks mängufilmi "Sangarid" režissöör Jaak Kilmi, filmi "Must alpinist" kunstnik Katrin Sipelgas ja mängufilmi „Minu näoga onu“ režissöör Katrin Maimik. Näitust konsulteeris animafilmitegija Mait Laas.  Illusiooni sündi kajastava väljapaneku „Rongi oodates“ kuraator on teatrikunstnik Liina Keevallik. Näituse kujundasid Tarmo Piirmets (PINK) ja Polaar Studio.

Maarjamäe lossi pargis asuv Filmimuuseum on osa Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe ajalookeskusest. Eesti uusimas muuseumihoones on lisaks 700 m2 ekspositsioonipinnale 210. kohaline kino- ja konverentsisaal, kohvik, ajutiste näituste saal, õppeklass, väiksem seminariruum ja tööruumid. Hoone arhitektid on BOA OÜ arhitektid Anto Savi, Margus Soonets ja Jürgen Lepper. Sisearhitektuurse kujunduse autor on Ville Lausmäe.

Filmimuuseumi juhib justkui punase vaibaga kaetud filmiallee. Tõnu Tunneli foto.Filmimuuseum on avatud teisipäevast pühapäevani 10.00- 18.00.

Muuseum on erakorraliselt suletud 19. ja 20. oktoobril 2017.

Esimesel nädalal pakume peale näituseelamuste ka kogu perele mõeldud filmielamusi. Nii linastuvad 7. oktoobril ja 8. oktoobril kell 14.00 Uus-Meremaa režissööri Taika Waititi film “Jaht metslastele” (2016) ja 7. oktoobril kell 16.00 Prantsuse režissööri Kheironi „Ainult meie kolm“ (2015).

28., 29. ja 30. oktoobril etendub Filmimuuseumis Urmas Vadi spetsiaalselt muuseumile kirjutatud näidend „Kuidas päästa Eesti filmi“.

Vaata uue püsinäituse kohta siit!

Lisainfo:
Maria Mang, Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseumi juhataja 
Maria.mang@ajaloomuuseum.ee, 56 208 875