Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Kultuuriloolise lavastuse "Leek" viimased etendused märtsis ja aprillis
Teatri- ja muusikamuuseumis etendub viimaseid kordi kultuurilooline lavastus „Leek“, mis räägib tantsijannast Ella Ilbakust ja kirjanikust August Gailitist.

Tantsuga „Leek“ lõpetas oma etteasted Eesti esimene laiema rahvusvahelise tuntuse saavutanud tantsijanna Ella Ilbak (1895-1997). Tema enda enda jaoks tähendas see number ohvrituld, mis algab otsekui maa peale pandud süttematerjalist ja lõppeb maha jäänud tuhaga. Ühes arvustuses on selle tantsu kohta kirjutatud: "Seal ei olegi vaja kava, pigista silmad pisut koomale, ja arvad tõesti tuld enda ees nägevat..."

Lavastuse aluseks on Ella Ilbaku mälestusteraamat „Otsekui hirv kisendab“, August Gailiti (1891-1960) ja Ella Ilbaku omavaheline kirjavahetus ja August Gailiti (1891-1960) romaan „Leegitsev süda“. Romaan on kirjutatud kodumaal (esimesed katked trükkis ajakiri „Looming“ juba 1930. aastate algul), kuid ilmus 1945. aastal paguluses Rootsis. Peategelased on komponist Joosep Maarva ja tantsijanna Kaie Skalle, kelle kaudu avaldub elu ja kunsti vahekord. Tegelase Kaie Skalle prototüübiks on Ella Ilbak.

"Suuresti muutub «Leek» otsekui Ilbaku/Saaremäeli monoetenduseks, saame osa oma kutsumust ja annet järgiva naise väsimatust süüvimisest, kirglikust pühendumisest./.../ Ta lavapartner Karl Laumets justkui laseks pärast kirjavahetust Gailiti rollist lahti, muutudes oma tegelasteks, eks see olegi kirjaniku pärisosa. Ta on helikunstnik Joosep Maarva, ühes soolos kaleda kuldmaski alla varjunud arvustajate leegion ning stiilse refräänina isetult ilmuv ja taanduv paaž, kes diskreetse lugupidamisega Ella Ilbaku nime sosistades üha uusi pojengisülemeid lavale kannab."
Pille-Riin Purje, Postimees 07.02.2019

Lavastus “Leek” oli 2018. aasta teatriauhindadel nomineeritud kahes kategoorias - parim naisnäitleja ja parim kunstnik. Karl Laumets valiti 2018. aasta parimaks lavastajaks (lavastus “Kalevipoeg”).

Tekst ja lavastus: Liisa Saaremäel (Eesti Draamateater) ja Karl Laumets (Teater Vanemuine)
Valgus- ja lavakujundus: Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)
Kostüümid: Britta Laumets
Muusikaline kujundus: Johan Randvere
Osades: Ella Ilbak/Kaie Skalle - Liisa Saaremäel ja August Gailit/Joosep Maarva - Karl Laumets

Etendus on ühes vaatuses ja kestab 1 tund 15 minutit.

Esietendus 10. detsembril 2018 Teatri- ja muusikamuuseumi Assauwe tornis.

Etendused 19. ja 23. märtsil ning 17., 21. ja 23. aprillil kell 19.00 Teatri- ja muusikamuuseumi Assauwe tornis (Müürivahe 12).

Piletid hinnaga 17.- ja 15.- on müügil Teatri- ja muusikamuuseumi kassas ja Piletimaailmas.

Lavastuse väljatoomist on toetanud Eesti Rahvuskultuuri Fondi Kristi ja Siim Kallase Fond ja Eesti Kultuurkapital.