Autor: Eesti Ajaloomuuseum
Teatri- ja muusikamuuseumis etendub lavastus "Doktor Esperanto"

15. jaanuaril esietendub Teatri- ja muusikamuuseumi Assauwe tornisaalis näitlejate Liina Vahtriku ja Piret Simsoni autorilavastus esperantofanaatikutest õdede Dresenite elust.

Unistus esperantost kui kogu maailma ühendavast keelest on tänaseks mattunud tolmukorra alla, kuid ligi sajand tagasi kujutas see „suurt visiooni“, unistust, et väljamõeldud keel võiks lappida lõhed, ületada erimeelsused ja siduda rahvad, kes on Paabeli aegadest saadik eri suundades kulgenud.

Lavastuse valmimist inspireerinud 20. sajandi algul elanud õed Dresenid, Helmi (1892–1941) ja Hilda (1896–1981) olid rahvusvaheliselt tunnustatud eesti esperantistid, Eesti Esperanto Seltsi loojad ja viljakad eesti luule tõlkijad esperanto keelde. Lavastus „Doktor Esperanto” ongi lugu neist kahest naisest. Nemad on muusad, kes juhatavad esmapilgul anakronistliku, unustusse vajunud nähtuseni, milleks on esperanto keel.

Kuidas võisid elada õed, kelle elu sisuks oli väljamõeldud keel? Lüngad Helmi ja Hilda Dreseni eluloos täidetakse julgete spekulatsioonide, meeldiva rahutuse ja lootusrikkusega. Seda kõike postdramaatilise teatri võtmes.

Tundub, et praeguses lõhestunud maailmas võiks ideel ühest ühendavast keelest taas kord jumet olla. Kas esperanto (tõlkes „lootus”) kui väljamõeldud keel on hingetu? Kuidas kõlab selles keeles Marie Under?

Liina Vahtrik ja Piret Simson on eesti näitlejad, kes toimetavad juba mõnda aega – harjutatud ja loodud on nii Von Krahlis, Estonias, Ugalas, Vanemuises kui ka Tartu Uues Teatris. Näitlejannade loominguline koostöö sai alguse kodumaises telesarjas, kus majapidajannad Niina ja Sirje maailma asju korras hoidsid.

Autorilavastus „Doktor Esperanto“ on mõlemale näitlejannale vähemasti sama äkiline ettevõtmine nagu oli omal ajal maailmale esperanto keele projekt. Liina ja Piret on ise teksti kirjutanud, ise lavastanud ja ise ka laval.

„Doktor Esperanto“ esietendus toimub 15. jaanuaril 2020 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornisaalis (Müürivahe 12). Järgnevad etendused toimuvad samas kohas 17., 24., 25. ja 27. jaanuaril.

Piletid on müügil Piletimaailmas, lavastust toetab Eesti Kultuurkapital.​